Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contract pensionare anticipata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contract pensionare anticipata

buna ziua. imi puteti spune cu ce articol inceteaza un c.i.m. in acest caz?
Pentru cei interesati: am fost azi la I.T.M. si doama de acolo mi-a spus sa facem cerere de incetare cu acordul partilor (55 lit.b). Cu decizia de incetare cu acordul partilor, pensionarul se va duce la Casa de Pensii pentru a putea fi pus in plata.
La raspusul specialiistului pe acest site, s-a vorbit de art.55 lit. c - dar acest articol nu este temei de incetare pt un c.i.m.
Vioreld a scris:

Pentru cei interesati: am fost azi la I.T.M. si doama de acolo mi-a spus sa facem cerere de incetare cu acordul partilor (55 lit.b). Cu decizia de incetare cu acordul partilor, pensionarul se va duce la Casa de Pensii pentru a putea fi pus in plata.
La raspusul specialiistului pe acest site, s-a vorbit de art.55 lit. c - dar acest articol nu este temei de incetare pt un c.i.m.

1. Este o solutie incetarea cu art.55 lit.b c.mun. .. solicitarea o poate face fie angajatul, fie angajatorul ...in practica, angajatul este cel care face o astfel de cerere.

2. referitor la acel specialist care a spus ca temei de incetare a c.i.m. art.55 lit.c C.mun. .... no commet ....:)