Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nulitate absoluta testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nulitate absoluta testament

Am primit prin testament bunurile vecinei de apartament, care nu avea copii iar sotul era decedat. In decembrie 2005 am incheiat testamentul iar in ianuarie 2006 aceasta a decedat. La inmormantare am chemat-o si pe o nepoata de frate a decedatei(care nu trecea cu anii pe la aceasta), i-am prezentat testamentul si...am fost chemat in instanta pentru anularea acestuia. Procesul dureaza de atunci, am pierdut la fond si la apel pentru un singur motiv si anume, in proces s-a cerut expertiza medico-legala la IML (pe doc. medicale) care expertiza a concluzionat ca datorita internarii de 7 zile din luna noiembrie 2005, aceasta nu avea discernamant si deci nu putea incheia acel act. Mentionez ca in luna octombrie 2005 am mers cu defuncta la IML si s-a efectuat expertiza medico-legala care atesta capacitatea deplina de discernamant pentru incheierea unui act notarial, certificat care a stat la baza incheierii testamentului notarial. Ma intereseaza sa stiu daca mai am vreo sansa la recurs. Multumesc
In cursul lunii noiembrie 2005 a fost internata la psihiatrie? Daca a fost internata la o alta sectie (interne, chirurgie etc.) nu s-ar pune problema discernamantului...
Da a avut un atac cerebral usor si dupa 7 zile a fost externata.