Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fals in declaratie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fals in declaratie

Salut
sa incep cu inceputul desi nu are legatura cu mine .

a fost un scandal de intre 2 grupuri din accest scandal un baiat a ajuns cu maxilarul rupt la spital. in semn de razbunare dupa 1 ora un grup au plecat dupa de aici faptasii sa-au ales cu o masina sparta . si putina bataie . toate acestea s=-au intamplat intre orele 01.40 si 3.30 . pe la ora 4 ne stragem mai multe masini vreo 40 de oameni la numar sa plecam iarasi dupa ei. Prima masijna a unui prieten de-al meu care lucreaza in cadru MAI ajunge chiar in fata politiei coboara din masina si pe langa el mai coboara vreo 8 oameni . vreo 10 -12 persoane din tabara opusa observa ca el se afla la volan . dupa 3 min ajung si eu cu alta masina si prietenu meu imi zice e politia aici zici ca ai fost tu sofer eu am baut . toate bune si frumoase . m-am pus la volanul masinii lui si am asteptat dupa vreo 20 min vine la mine un politist sef de post in satul respectiv si imi spune sa ma dau jos de la volan. am zis ca refuz a inceput sa se manifeste urat cu amenintari ca suna si cheama D.P.I.R am zis ca eu ii dau toate actele necesare dar nu cobor din masina deoarece ma simpt incoltit. a plecat nervos eu am luat vreo 4 oameni atat proprieterul masinii adica fostul sofer si inca vreo 4 amici si am incercat sa plecam , am fost blocatii de acest agent de politie . ca nu ma lasa sa plec am incercat sa ii explic ca eu ma grabesc ca trebuie sa plec si ca nu am nici un amestec in scandaul de acolo . m-a chemat sa dau o declaratie i-am dat permisul , buletinul si mi-a zis ca vrea sa le retina pentru cercetare . am intrebat ce cercetare ? ce vrea sa cerceteze cu ce ocazie , nu am facut nici o abatere la regimul rutier nu am fost opriet in trafic doar stam parcat si vreau sa plec . mi=a zis daca vreau sa dau declaratie ? am intrebat ce sa declar ? imi zice ce ai facut ? Aici e problema declaratie mea negru pe alb mincinoasa !

Am scris ca ma aflam impreuna cu proprietarul masinii pe raza comunei X cu scopul plimbarii . am scris ca nu stiu nimic de nici un scandal anterior .. ca nu am fost implicat in nici un scandal si ca de masina sparta din acces sat am aflat la politie. Am condus masina cu numarul xxxxxxxx . am ajuns la politie la 4:40 la ora 5:00 am scris declaratia ! . am inteles ca pot fi incadrat la marturie mincinoasa .

Dar de ce ? nu a fost prins nimeni pe drum public la volan de catre vreun organ al politiei nici oprit . nu a avut loc nici un evenimen rutier in care am fost implicat . tot ce sa intamplat inainte in accea comuna nu avea nici o legatura cu cine a condus masina a doua oara ca eu am pecificat orele .ce pot face ???
Nu am nici o vina doar am incercat sa ajut un prieten sa nu i se ia permisul .
???
Ati fost inculpat pentru ceva anume in aceste conditii ?
Nu am fost inculpat pentru nimic ... momentan cazul e in desfasurare dar cineva din interior mi-a zis ca o sa fiu acuzat de fals in declaratie .

Am sunat un avocat care mi-a zis ceva de genu : " declaratia in fals se pedepseste doar daca prin ea sa produc consecinte juridice. Sa se creeze o alta stare defapt decat ce-a reala .
Ceea ce sa intamplat nu are legatura cu ceea ce am declarat eu . Eu am zis doar ca am condus . nu am fost oprit nu am facut absolut nici o ilegalitate . doar ca au vazut foarte multi ca nu am condus eu si o sa depuna plangere impotriva mea . !
Nu cred ca se poate discuta pe informatii obtinute "pe la colturi"
In momentul de fata,consider ca nefiind acuzat de nimic,discutia este prematura,mai ales ca nimeni dintre cei care v-ar putea sfatui nu cunoaste actele si lucrarile unui EVENTUAL dosar.
O sa revin cu informatii noi la momentul potrivit ! multumesc mult domnule r.gabi pentru ajutorul moral acordat !
Pot fi martori care sa infirme ca ati declarat. Consultati un avocat . Falsul in declaratii se pedepseste, Este suficient sa se dea declaratia "in vederea producerii unei consecinte juridice", deci sa existe intentia sau sa fiti acuzat de marturie mincinoasa, depinde in ce calitate ati fost audiat.