Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nu inteleg termenul :a omis din greseala sa cerceteze ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nu inteleg termenul :a omis din greseala sa cerceteze vreunul dintre motivele de modificare sau de casare.

Ce inseamna :a omis din greseala sa cerceteze vreunul dintre motivele de modificare sau de casare.?pe care as vrea sa-i invoc in cererea de contestatie in anulare?Pot invoca aceste motive pentru a cere revizuirea dosarlui:

1.Sentinta e scrisa cu numele meu de familie eronat
2Am dovada materiala ca eram lider de sindicat si nu am depus probele la dosar
3.invocarea art 62 alin 2 codul muncii coroborat cu art 74 din cm rezulta ca forma scrisa e obligatorie iar cerinta comunicarii scrise nu poate fi inlocuita cu cea verbala cum a motivat instanta in formularea motivarii recursului admis de partea intimata!
va rog sa ma ajutati..............:worthy:
pacurariu maria, utilizator
Acest motiv poate fi invocat atunci cand recursul a fost respins sau admis in parte si se refera la motivele de recurs prevazute de art. 304 CPC
Modificarea sau casarea unor hotarari se poate cere in urmatoarele situatii, numai pentru motive de nelegalitate:
1. cand instanta nu a fost alcatuita potrivit dispozitiilor legale;
2. cand hotararea s-a dat de alti judecatori decat cei care au luat parte la dezbaterea in fond a pricinii;
3. cand hotararea s-a dat cu incalcarea competentei altei instante;
4. cand instanta a depasit atributiile puterii judecatoresti;
5. cand, prin hotararea data, instanta a incalcat formele de procedura prevazute sub sanctiunea nulitatii de Art. 105 alin. 2;
6. daca instanta a acordat mai mult decat s-a cerut, ori ceea ce nu s-a cerut;
7. cand hotararea nu cuprinde motivele pe care se sprijina sau cand cuprinde motive contradictorii ori straine de natura pricinii;
8. cand instanta, interpretand gresit actul juridic dedus judecatii, a schimbat natura ori intelesul lamurit si vadit neindoielnic al acestuia;
9. cand hotararea pronuntata este lipsita de temei legal ori a fost data cu incalcarea sau aplicarea gresita a legii;
=D>
Multi dintre cei care au cercetat tainele procedurii civile s-au oprit cu mirare asupra tainicei formulari "a omis din greseala" intrebandu-se daca omisiunea poate fi intentionata. :slap:
Acestea fiind zise haideti sa vedem ce este cu acest motiv de contestatie in anulare.
Dispozitiile art. 318 teza a doua C. proc. civ. implica de cateva observatii:
a) Conditii Pentru acest motiv, contestatia este admisibila numai daca recursul a fost respins sau admis in parte, nu si atunci cand ar fi vorba de o casare care, oricum, atrage repunerea in discutie a tuturor motivelor invocate initial;
b) Calitate. Avand in vedere observatiile de la punctul a) este clar ca numai recurentul poate introduce aceasta contestatie in anulare, nu si intimatul, din moment ce este vorba de omisiunea de a se discuta un motiv de casare formulat;
c) Motiv. omisiunea exista numai atunci cand realmente instanta de recurs nu a discutat motivul de modificare sau de casare in hotararea atacata, nu si atunci cand, procedand la sistematizarea motivelor, pentru ca exista o legatura logica, le-a examinat impreuna ori, cu atat mai mult, daca a analizat motivul dar l-a respins.
In concluzie recurentul poate promova contestatia in anulare daca si numai daca fiindu-i respins recursul ori admis in parte instanta a facut o greseala in sensul ca cercetand sumar motivele de recurs a scapat din vedere pe unul din aceste motive.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
inseamna ca ma incadrez la punctul 9 pentru ca sentinta data de instanta curtii de apel este in contradictoriu total cu cea data de instanta fond.........nu respecta si nu lamureste aplicarea codului muncii in viziunea acestor d-ne judecator.........pe langa faprul ca decizia este criticabila din toate punctele de vedere ,este inmanata dupa o luna jumate instanta admite ca unitatea nu a gresit si a motivat ca fiind motivata concedierea prin simlul fapt ca s-a depus o organigrama fara nici o valoare juridica omitandu-se intentionat adevarul.....

As vrea sa public sentinta data de Curtea de Apel Alba insa nu stiu daca am voie si cum sa procedez ca o am scanata in calculator.........V-ati mira indeajuns incat sa ganditi ca multi sunt in gradina ta.........DOAMNE.....
pacurariu maria, utilizator
pacurariu maria a scris:

inseamna ca ma incadrez la punctul 9 pentru ca sentinta data de instanta curtii de apel este in contradictoriu total cu cea data de instanta fond ...

Offf, de ce nu cititi ce scriem? De ce cititi numai ce doriti sa vedeti? Care punctul 9 ? :O :hm: Ala e la art. 304 iar recursul d-voastra .... tocmai ne-ati scris cat de tragic a decedat acest recurs.
Si apoi de cand trebuie instantele superioare sa respecte cele hotarate de instantele inferioare ? :slap:
Contestatia in anulare NU este
- o cale de a face instanta sa-si revizuiasca judecata
- o cale magica de a indrepta nedreptatea
- un mijloc prin care se pot remedia erorile de judecata
- etc.
Contestatia in anulare ESTE ceea ce am scris in mesajul anterior, adica o cale de atac foarte, foarte strict reglementata. N-are rost sa va imbatati cu apa rece. Crede-ti-ma.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Pai v-as fii profund indatorata,recunoscatoare si.............:bow: daca ma ajutati in formularea astfel incat sa fie si admisa contestatia in anulare deoarece un cuvant nescris poate sa-mi produca o dauna iremediabila pentru ca din cate inteleg este ultima sansa de a mai repara din greseala facuta de instanta........