avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... exceptia autoritatii de lucru judecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

exceptia autoritatii de lucru judecat

ce parere aveti despre invocarea autoritatii de lucru judecat in urmatoarea situatie: am solicitat recuperarea unei creante printr/o contestatie la executare,fiind tert fata de executarea silita,mai exact vanzarea la licitatie a unui imobil la care eu am adus imbunatatiri,eu fiind prejudiciat prin vanzarea imobilului.Contestatia la executare a fost respinsa ca neintemeiata.Am formulat actiune pe drept comun pentru recuperarea creantei invocand imbogatirea fara justa cauza a adjudecatarului solicitand tototdata un drept de retentie.Este neindoielnic ca temeiul juridic ,respectiv cauza in aceasta ultima cere este alta dar partea adversa mi-a invocat autoritate de lucru judecat.Ce parere aveti?:(
in cursul contestatiei la executare s-a judecat fondul cauzei si s-au analizat pretentiile? daca nu, nu exista autoritate de lucru judecat.
Depinde de felul cuma fost motivata hotararea
din doasarul de contestatie la executare.
Pentru a fi admisa exceptia autoritatii de lucru judecat
trebuie indeplinita conditia triplei identiati - de parti,
obiect si cauza.
Din cate cunosc, instantele sunt foarte stricte in ceea ce priveste admiterea acestei exceptii.
Astfel, in cazul in care una dintre cele trei conditii esentiale pentru admiterea acestei exceptii nu este indeplinit, instanta va respinge exceptia.
Cel mult instanta va fi tinuta sa aibe in vedere prezumtia autoritatii de lucru judecat in ceea ce priveste considerentele sentintei pronuntate in dosarul in care nu ati fost parte, respectiv sa ia act de constatarile instantei respective pe fondul cauzei care a condus la pronuntarea sentintei respective.
Autoritatea de lucru judecat presupune îndeplinirea cumulativă a trei condiţii: art. 1201 C. civ. prevede că este lucru judecat atunci când a doua cerere de chemare în judecată are acelaşi obiect este întemeiată pe aceeaşi cauză şi este între aceleaşi părţi, făcută de ele şi împotriva lor în aceeaşi calitate.
Din speţa dvs. reiese că în primul proces obiectul dedus judecăţii a fost contestaţia la executare, iar în prezenta cauză temeiul este îmbogăţirea fără justă cauză, nefiind date condiţiile cerute lege pentru ca instanţa să admită excepţia invocată de partea adversă.
AndreiT a scris:

Din cate cunosc, instantele sunt foarte stricte in ceea ce priveste admiterea acestei exceptii.
Astfel, in cazul in care una dintre cele trei conditii esentiale pentru admiterea acestei exceptii nu este indeplinit, instanta va respinge exceptia.
Cel mult instanta va fi tinuta sa aibe in vedere prezumtia autoritatii de lucru judecat in ceea ce priveste considerentele sentintei pronuntate in dosarul in care nu ati fost parte, respectiv sa ia act de constatarile instantei respective pe fondul cauzei care a condus la pronuntarea sentintei respective.

Îmi cer scuze, dar eu în practică, cel puţin până acum, nu am întâlnit termenul de prezumţie de lucru judecat. Puteţi fi mai clar?

Alte discuții în legătură

Exceptia autoritatii lucrului judecat DanyD DanyD Daca prima actiune (aceleasi parti, obiect, cauza) este respinsa pe exceptia indamisibilitatii, deci [b]fara a intra pe fondul ei[/b], se poate retine in cea ... (vezi toată discuția)
Exceptia puterii lucrului judecat dorelbaiu dorelbaiu In cursul desfasurarii unei cauze civile pentru nulitate contract, ajunsa in faza de recurs se deschide o noua cauza pe fond funciar cu acelasi obiect, cauza ... (vezi toată discuția)
Exceptia puterii de lucru judecat lupianca lupianca Buna ziua.....am nevoie de ajutor intr o problema. In decembrie 2011 am introdus partajul solicitand cota egala de contributie (50/50). fostul meu sot nu a ... (vezi toată discuția)