avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

cine poate inainta actele de divort
Actele de divort pot fi inaintate de oricare dintre cei doi soti sau de avocatii alesi ai acestora.
...mi s-a spus ca doar cel care detine certificatul de casatorie...este adevarat???mie mi se pare banal acest lucru.
johannw a scris:

...mi s-a spus ca doar cel care detine certificatul de casatorie...este adevarat???mie mi se pare banal acest lucru.


Cel care nu il detine,poate solicita prin cerere eliberarea unui duplicat pe care sa il depuna atasat la actiune.
Sau depune actiunea de divort fara certificatul de casatorie si solicita prin insasi cererea de divort ca instanta sa ii puna in vedere celuilalt sot sa depuna certificatul de casatorie.
partea care este interesata

Alte discuții în legătură

Trebuie platit cand depun intampinare? ContSters172518 ContSters172518 Depun intampinare pentru respingerea cererii de divort al sotului meu,deoarece nu sunt de acord,adica nu exista motive temeinice pt desfacerea casatoriei ... (vezi toată discuția)
Poate divorta fara mine? ContSters199181 ContSters199181 Am si eu o intrebare dar pentru a putea primi un raspuns cat mai exact trebuie sa va povestesc pentru a ma face inteles.Am plecat din tara,in Italia acum o ... (vezi toată discuția)
Divort neimpartasit ivanflorentina50 ivanflorentina50 m-am saturat sa tot astept sa se intoarca.asteptind am avut chiar si o depresie.chiar daca e plecat de 3saptamini nici pina azi nu a bagat actele de divort.ce ... (vezi toată discuția)