Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort neimpartasit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort neimpartasit

m-am saturat sa tot astept sa se intoarca.asteptind am avut chiar si o depresie.chiar daca e plecat de 3saptamini nici pina azi nu a bagat actele de divort.ce sa fac
Puteti sa intentati Dvs. divortul pe motivul parasirii domiciliului conjugal. Va propun sa contactati un avocat.
Buna ziua !
Puteti introduce dumneavoastra actiunea de divort, motivand actiunea prin parasirea domiciliului.
Cu stima !
daca considerati ca relatiile de familie sunt iremediabil vatamate si daca sunteti decisa , puteti investi dvs. instanta cu actiunea de divort .
instanta competenta este judecatoria din raza ultimului domiciliu comun al sotilor .

va multumsc pt sfat numai ca nu i-mi permit sa platesc un avocat eu am un copil (minor) de crescut, si inca ceva se poate introduce actiunea de divort si fara sa am certificatul de casatorie in original?certificatul mi l-a luat sotul in momentul parasirii pe motivul ca trebuie sa-si schimbe buletinul de identitate carte expirase
certificatul de casatorie se depune in original .
puteti cere eliberarea unui duplicat de la oficiul de stare civila.