avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj - contract de munca pe perioada determinata 30 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj - contract de munca pe perioada determinata 30 de zile.

am un angajat cu CIM pe perioada determinata de 30 e zile.
care este procedura ca la sfarsitul contractului, sa il dau in somaj. mentionez ca are cel putin 12 luni lucrate fara intrerupere la mai multe firme.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: igna_florin , utilizator 09:08, 3 Iunie 2010
c.i.m. va inceta cu art. 56 lit. j) c. mun. ceea ce da dreptul salariatului de a depune dosarul pentru indemnizatia de somaj in cazul in care a avut si minim 12 din ultimele 24 luni lucrate.
asa m-am gandit si eu dar mai bine mai ceri o parere.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare ajutor somaj - caz particular cstmihai cstmihai Buna ziua, Am si eu o intrebare referitoare la dreptul de a primi ajutor de somaj intr-un caz particular si anume. Am lucrat timp de 3 ani intr-o companie A ... (vezi toată discuția)
Somaj Elinia Elinia Am o cotizatie 12 luni consecutive,dar mi se pare destul de ambiguu art 56 litera J.In data de 30 mai mi-a incetat contractul de munca prin demisie 55 b unde ... (vezi toată discuția)
Somaj caly caly buna o intrebare as avea daca se poate intra in somaj daca contractul individual de munca a fost facut pe o periada determinata de 6 luni , dar in total sunt ... (vezi toată discuția)