Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj - contract de munca pe perioada determinata 30 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj - contract de munca pe perioada determinata 30 de zile.

am un angajat cu CIM pe perioada determinata de 30 e zile.
care este procedura ca la sfarsitul contractului, sa il dau in somaj. mentionez ca are cel putin 12 luni lucrate fara intrerupere la mai multe firme.
Multumesc!
c.i.m. va inceta cu art. 56 lit. j) c. mun. ceea ce da dreptul salariatului de a depune dosarul pentru indemnizatia de somaj in cazul in care a avut si minim 12 din ultimele 24 luni lucrate.
asa m-am gandit si eu dar mai bine mai ceri o parere.
multumesc