Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... amenda pentru intocmire c.i.m. retroactiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

amenda pentru intocmire c.i.m. retroactiv

buna ziua
Vreau sa stiu ce valoare are o amenda daca se face un contract individual de munca retrocativ?
multumesc anticipat
Nerespectarea de catre angajator a prevederilor legate de inregistrarea contractului individual de munca in termen de 20 zile calendaristice de la incheierea lui, la ITM, constituie contravenţie si se sanctioneaza cu amenda de la 3.000 lei la 6.000 lei (art.7 din Legea 130/1999 –republicata- privind unele masuri de protectie a persoanelor incadrate in munca).
Daca este vorba de o prima abatere si Corpul de control al ITM constata ca este vorba doar de o greseala neintentionata s-ar putea sa dea numai un avertisment.
MULTUMESC
din cate stiu a mai avut o situatie asemanatoare si a platit amenda( aici legile sunt la angajator.......)