Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... amenda stat nedepus
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

amenda stat nedepus

cam cat este amenda ptr nedepunerea unui stat de plata?
Legea 130/1999:

Art. 3. - (1) La solicitarea unor angajatori care au posibilitatea de a păstra şi completa carnetele de muncă ale salariaţilor, inspectoratele teritoriale de muncă pot aproba ca aceste operaţiuni să fie efectuate de către aceşti angajatori.
(2) Angajatorii prevăzuţi la alin. (1) au următoarele obligaţii:
a) să depună lunar la inspectoratul teritorial de muncă dovezile de calculare a drepturilor salariale, până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se face plata acestora;
b) să prezinte carnetele de muncă ale salariaţilor la inspectoratele teritoriale de muncă, la încetarea contractelor individuale de muncă ale acestora, în vederea certificării înscrierilor efectuate.

Art. 7. - Nerespectarea de către angajator a prevederilor art. 1, 2, ale art. 3 alin. (2) şi ale art. 5 alin. (2) constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 3.000 lei la 6.000 lei.
corina.trandafir a scris:

cam cat este amenda ptr nedepunerea unui stat de plata?

Amenda este intre 3000 lei si 6000 lei .... daca sunteti la prima abatere scapati cu avertisment.
Cornel Vasile, Consilier juridic