Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune - cum? unde?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune - cum? unde?

succesiunea se poate face la orice cabinet notarial vreau eu? in orice oras?
ce acte am nevoie pt succesiune? precizez ca sunt unica mostenitoare.
unde imi foloseste aceasta succesiune? la ce?
multumesc
Da, la orice cabinet notarial din raza judecatoriei ultimului domiciliu al defunctului. Cu exceptie cazului in care notarul a fost sesizat din oficiu cu privire la deschiderea succesiunii si la existenta bunurilor din succesiune, caz in care este singurul competent, chiar daca in raza judecatoriei exista si alte birouri notariale.

multumesc
si la ce imi foloseste aceasta succesiune?
Certificatul de mostenitor eliberat de notar serveste la dovedirea calitatii de mostenitor, a masei succesorale si a intinderii drepturilor mostenitorilor. In temeiul lui va puteti inscrie dreptul de proprietate in cartea funciara.

dupa decesul mamei mele, am aflat ca ea semnase un contract de intretinere cu o familie, mama mai avind doar uzufruct viager asupra apartamentului ei. deci cred ca nu mai poate fi vorba de drept de proprietate ( sau pot cere anularea acestui contract?).
la ce mai imi poate folosi succesiunea?
Daca mama nu a avut bunuri in patrimoniu, nu va foloseste la nimic. Dreptul de proprietate asupra imobilului l-a transmis cu ocazia incheierii contractului, iar dreptul de uzufruct s-a stins prin decesul ei.

Vedeti totusi ca mama sa nu fie titulara vreunui drept de restituire. Sau poate ca exista bunuri din vreo succesiune acceptata de mama dar inca nedezbatuta, bunuri care fac parte din patrimoniul lasat de ea.

Intrebare: intretinatorii s-au achitat de obligatia de intretinere?

themis, utilizator