Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Mostenire societate comerciala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Mostenire societate comerciala

Buna ziua,
Detin, impreuna cu sotul meu o firma, de aproximativ 4 ani. Am un baiat in varsta de 24 ani, rezultat din prima casatorie. Dar actualul meu sot este de acord sa faca un act notarial prin care sa stipuleze ca: in caz ca mie si sotului meu ni se intampla ceva (accident, deces etc.) sa preia fiul meu tot patrimoniul firmei. Cum se poate face acest lucru, ce acte trebuie pentru procedura?
Va multumesc!
Aurelia Butiurca
Tetament incheiat inaintea notarului.
Va multumesc pentru raspuns. Asa o sa facem.
Inca o intrebare, daca imi permiteti.
Trebuie sa fie si fiul meu prezent la notar pentru testament? Deoarece el se afla in Italia.
Va multumesc anticipat!
În cazul în care vi s-ar întâmpla ceva, fiul dvs. nu poate moşteni patrimoniul societăţii. Din momentul înmatriculării, societatea devine persoană juridică (deci o persoană distinctă de asociaţii - persoane fizice care au constituit-o), iar patrimoniul aparţine societăţii, nu asociaţilor.
Fiul dvs. va dobândi prin succesiune părţile sociale deţinute în prezent de dvs. şi de soţul dvs., devenind astfel asociat.
E necesar însă ca actul constitutiv al societăţii să prevadă posibilitatea continuării existenţei / funcţionării cu moştenitorii. În caz contrar, societatea se va dizolva şi doar atunci activul rămas după plata creditorilor va reveni fiului dvs.