Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot recupera un teren lipsa de pe TP
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot recupera un teren lipsa de pe TP

in 20 noe1991 s-a emis adev de prop pe o suprafata de 2,99 ha conf hot nr 57 a com judetene,titlul de prop s-a emis in 2000 cu suprafata de 2,41,deci lipsa 58 ari...cu ocazia unui proces incheiat recent am descoperit o alta adev cu aceeasi data si an dar cu suprafata de 2,41-decidupa aceasta adeverinta falsa s-a dat titlul,aceasta adev are alta semnatura la presedinte ,ca si cum la data de 20 noe 1991 ar fi existat doi primari...Pe aceasta suprafata avem 2 cf-uri unde ca prop tabulari sunt bunicii mei din 1926...analizand colile cf-urilor am constatat ca s-au facut doaua intabulari de pe 2 titluri de prop...o intab pe numele unei batrane decedate din 1993 si titlul emis in 2001,la fel si pv de punere in posesie cica ar fi fost semnat de ea tot in 2001..iar cealalta intab pe numele altei batrane straine de fam noastra,in cf este consemnat ca s-a facut intab de pe un tp din 2004....Va rog mult sa ma sfatuiti ce pot face pentru-ca persoana pe care o cred implicata in acest lucru a spus ca nu se mai poate face nimic deoarece terenul a intrat in circuitul civil.,aceasta persoana e referent la primarie si in per 95-96 era primar,deci cand s-a uzat de acest falsSe poate asa ceva avand in vedere ca acest teren a fost validat in 1991 si printr-un fals intelectual a fost sustras,suprafata respectiva trebuia sa figureze pe titlul de prop eliberat in 2000.....va rog mult sa ma ajutati
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc mult....dar as avea o rugaminte....nu ar avea obligatia primarul actual sa ceara comisiei judetene eliberarea unui tp pe aceasta suprafata depunand dovezile in acest sens....mentionez ca nu mi-as dori sa ajung in instanta dupa tot ce am patimit intr-un recent proces care a durat doi ani si care m-a terminat/proces castigat doar in recurs/..ce ma sfatuiti sa fac ...sa depun primariei o cerere si daca nu repara frauda sa ma adresez direct prefecturii si abia dupa sa ma adresez instantei...si acea adeverinta falsa mai poate fi considerata fals intelectual sau s-a prescris....

persoanele si-au intabulat terenul ,de una din ele/soacra viceprimarului de la acea vreme/ stiu ca a vandut cu un miliard acea suprafata in urma cu vreo 5 ani...mai am sanse de castig chiar daca ajung in instanta...am spus ei au spus ca a intrat in circuitul civil si mi-am pierdut dreptul asupra acelui teren...
dienusa, utilizator
Da, nu mai aveti nici o sansa daca terenul a fost intrainat unei alte persoane. Se considera ca aceasta este o cumparatoare de buna credinta.
Eventual, pentru diferenta sa primiti teren in alta parte. Dar nu cred ca veti putea rezolva problema prin buna intelegere cu primarul si cu cei din comisie.., desi ar trebui sa incercati... Sa aratati ca de fapt stiti de aceasta lipsa si ca ati fi de acord sa primiti in compensare acesta bucata de teren inalta parte. Si ii rugati sa va faca cateva propuneri, daca au de unde.....
Succes!
nu au de unde sa dea pt-ca tot ce a fost bun si-au insusit ei...de fapt pe noi ne-au jecmanit de 3 ha...dar am crezut ca privitor la acest teren care a fost validat de cele 2 comisii se mai poate face ceva...avand dovada ca a fost sustras prin frauda....va rog mult sa-mi spuneti daca s-a prescris falsul intelectual pe care l-au facut ,banuiesc ca prin 1993,iar pv de punere in posesie a fost in 1999...tata nu a fost chemat la punerea in posesie...era in alta localitate,paralizat pe pat...nu l-au chemat pt.ca el stia de teren si a cerut acest teren in cerere ,titlul e pe el si cumnata lui/fratele era decedat,pv de punere in posesie e semnat numai de cumnata
Mentionez ca pe coala cf-urilor bunicilor apare intabulare de pe cele 2 tp ,s-a intocmit alte cf-uri,inca nu le-am vazut,deci nu apare ca s-a vandut...
~ Conținut șters la cerere ~