Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot recupera un teren lipsa de pe TP
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot recupera un teren lipsa de pe TP

in 20 noe1991 s-a emis adev de prop pe o suprafata de 2,99 ha conf hot nr 57 a com judetene,titlul de prop s-a emis in 2000 cu suprafata de 2,41,deci lipsa 58 ari...cu ocazia unui proces incheiat recent am descoperit o alta adev cu aceeasi data si an dar cu suprafata de 2,41-decidupa aceasta adeverinta falsa s-a dat titlul,aceasta adev are alta semnatura la presedinte ,ca si cum la data de 20 noe 1991 ar fi existat doi primari...Pe aceasta suprafata avem 2 cf-uri unde ca prop tabulari sunt bunicii mei din 1926...analizand colile cf-urilor am constatat ca s-au facut doaua intabulari de pe 2 titluri de prop...o intab pe numele unei batrane decedate din 1993 si titlul emis in 2001,la fel si pv de punere in posesie cica ar fi fost semnat de ea tot in 2001..iar cealalta intab pe numele altei batrane straine de fam noastra,in cf este consemnat ca s-a facut intab de pe un tp din 2004....Va rog mult sa ma sfatuiti ce pot face pentru-ca persoana pe care o cred implicata in acest lucru a spus ca nu se mai poate face nimic deoarece terenul a intrat in circuitul civil.,aceasta persoana e referent la primarie si in per 95-96 era primar,deci cand s-a uzat de acest falsSe poate asa ceva avand in vedere ca acest teren a fost validat in 1991 si printr-un fals intelectual a fost sustras,suprafata respectiva trebuia sa figureze pe titlul de prop eliberat in 2000.....va rog mult sa ma ajutati
am inteles ca singura cale posibila este instanta,deci trebuie sa ma inarmez cu muult calm si rabdare,,,cine stie cat v-a dura procesul..-M-am mai gandit la un lucru...daca as face o petitie la ANRP la corpul de control ,as avea sanse,poate,mai ales ca pe langa aceasta frauda dovedita cu cele doua adeverinte ,nu s-a restituit tot terenul care figureaza in cererea lui tata si in acte....deci la primarie si prefectura nu am sanse...si totusi nu inteleg de ce.Cu instanta dureaza si sunt multi nervi care trebuie stapaniti...
Daca deschid actiune in instanta pe cine chem Comisia locala ,Com judeteana si mai trebuie chemate si persoanele care figureaza pe cele 2 titluri...mentionez ca un tp este emis in 2001 iar pers titulara este decedata din 1993..tot ea cica a semnat si pv de punere in posesie in 2001 :stunned:

inca ceva as vrea sa aflu ,daca actiunea in revendicare se timbreaza ,trebuie platit./..normal la legea18/91 nu se plateste...nu stiu daca aceasta actiune trebuie
dienusa, utilizator