Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare casa

cum procedez daca in actul de vanzare-cumparare terenul are 500mp la fel sin in Cf-ul, dar acum la intabularea casei construite terenul remasurat are doar 445mp????? acum am observat ca si la obtinerea autorizatiei de construire e trecut ca teren de 450mp, desi in CF-ul atasat scria 500mp? cum procedez pt a redobandi cele 55mp lipsa???? multumesc pt orice sugestie
faceti cerere de rectificare a intabularii..dar daca cadastru este pe 445 ramane asa...
Trebuie sa faceti o actiune in revendicarea terenului pierdut si aflat la vecinul din dreapta sau din stanga.., sau , nu stiu...terenul se afla in posesia altcuiva pentru care nu are acte...sau are in fapt mai mult decat in acte...
Mai putin se poate intabula dar mai mult nu se poate....
ati cumparat un teren cu limite bine stabilite? garduri, repere, etc. dar nu l-ati masurat niciodata? deci nu stiati ca suprafata reala este 445mp? si suprafata din acte 500mp?
e posibil sa nu fi stiut ca in extrasul CF a fost inscrisa doar suprafata din acte. Deci ati fost pacalit de vanzator cu/fara concursul functionarului public de la cadastru care nu a trecut si suprafata din masuratori.
nu am intles insa cum de nu ati citit ce scria in Autorizatia de construire?
in mod sigur e vinovat si "topograful" care nu v-a informat de suprafta reala cand a facut documentatia pentru obtinerea autorizatiei de construire.

in concluzie este posibil sa nu fi avut niciodata suprafata de 500mp. si trebuie sarecuperati "pierderea" de la vanzator! sau putin probabil sa fi pierdut 55mp la vecini. Concluzie valabila daca aveti limite bine stabilite, garduri, brazda pamant, repere.....