Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plecare minor din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plecare minor din tara

ce acte imi trebuie sa pot trimite baiatul in vizita la tatal sau in italia cu o terta persoana? Baiatul are pasaport pt ca a fost si vara trecuta acolo dar insotit de tatal sau care a venit si la luat.
persoana care va insoti baiatul locuieste in italia si vine in vizita in romania,la intoarcere va fi adus de tata,are si al nevoie de procura de la mine?
Poate sa faca procura la consulatul Romaniei din Italia, apoi sa vi-o trimita in original ( prin posta, DHL etc.).

Editare: da, va avea nevoie si de la dvs. pt iesirea din Romania.
Ana-Maria Dutescu, Avocat
la intoarcere, nu mai are nevoie de procura. copilul e cetatean roman si revine in tara
BUNA SEARA AM SI EU O INTREBARE CE NECESITA UN RASPUNS RAPID. Joi fiul meu in varsta de 17 ani trebuie sa plece intr-o excursie cu bunicii in Grecia.
Eu sunt divortata de tatal lui de 13 ani si nu am cum sa dau de acesta. Bunicii au scos cazierul , le-am facut procura si le-am dat copia legalizata dupa hotararea definitiva si irevocabila prin care imi este incredintat minorul. (TATAL NU ESTE DECAZUT DIN DREPTURI) . Credeti ca se poate 100% sa iasa din tara fara probleme?
ToshibaSun a scris:

BUNA SEARA AM SI EU O INTREBARE CE NECESITA UN RASPUNS RAPID. Joi fiul meu in varsta de 17 ani trebuie sa plece intr-o excursie cu bunicii in Grecia.
Eu sunt divortata de tatal lui de 13 ani si nu am cum sa dau de acesta. Bunicii au scos cazierul , le-am facut procura si le-am dat copia legalizata dupa hotararea definitiva si irevocabila prin care imi este incredintat minorul. (TATAL NU ESTE DECAZUT DIN DREPTURI) . Credeti ca se poate 100% sa iasa din tara fara probleme?

Din ce ati scris se pare ca minorul poate iesi fara probleme: e insotit, insotitorii pot prezenta cazier, minorul va este incredintat dvs. si aveti in acest sens o decizie definitiva si irevocabila.
Pentru linistea dvs. puteti telefona si la Politia de Frontiera: 021.9590