avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1057 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legalitate contract de inchiriere coproprietari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legalitate contract de inchiriere coproprietari

Buna ziua,

Suntem 4 familii intr-o casa nationalizata. Casa revendicata si pare-se castigata de 7 proprietari. Un singur proprietar din cei sapte se agita intr-una sa incheie contract de inchiriere cu noi(cele 4 familii). Ne-au cerut adeverinte de la locul de munca, contractele vechi de la stat, etc. Stresantul coproprietar detine 1/16 din imobil- adica 0.06 procent. Intrebari:
1. poate incheia contract de inchiriere fara ceilalti 6?
2.este legal acest contract de inchiriere in cazul in care totusi 2 familii l-au incheiat deja?
3.ce suma poate percepe?imobilul este degradat in proportie de 80 %
4.este legal un contract de comodat?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca la randul meu sa impartasesc si vecinilor ceea ce voi afla de la dvs.
Am citit cateva pareri ale domnului Valeriu Stoica vis-a-vis de aceste spete si m-am ai luminat si nu prea.
Daca-mi puteti spune si baza legala pentru orice demers va multumesc din suflet
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mitroi , Manager de securitate 11:33, 4 Iunie 2010
Daca este coproprietar nu poate face contractyele de inchiriere decit si cu acordul acestytotra.Se va tine seana de cota indiviza a fiecaruia dar si de starea i,obuilului.Puinqa atunci trebuie sa sttie ca aveti de drept prelungite vechile contracte de inchiriere
cum adica de drept? conform carei legi? unde este atunci acel contract? nu prea inteleg...noi nu am semnat nimic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revendicare imobil Iuha Adrian Adrian Iuha Adrian Adrian STIMATI UTILIZATORII ROG UN SFAT TEMA R E V E N D I C A R E . IN FEBRUARIE 2009 SA REVENDICAT UN IMOBIL IN BAZA ART 480,481 DE CATRE \" NEPOTUL ? ... (vezi toată discuția)
Chiriasilor li se vor expira contractele alexandru andra alexandru andra Buna seara. Suntem chiriasi de cca 40 ani.Imobilul este revendicat, restiuit in natura, dar proprietari nici nu notifica chiriasi pentru contracte noi....in ... (vezi toată discuția)
Nulitate nationalizare si uzucapiune nicolae_adi nicolae_adi buna.ma numesc adrian si am o problema mai complicata daca sunteti amabili sa ma ajutati: am descoperit de curand ca imobilul in care au locuit parintii mei ... (vezi toată discuția)