avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... e obligatoriusa fac succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

e obligatoriusa fac succesiunea

Buna.de curand a murit mama .si eu sant unicul mostenitor.e obligatoriu sa fac succesiunea?si de ce? si care e termenul maxim pentru succesiune?
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 20:52, 4 Iunie 2010
Mostenitorii trebuie sa faca dovada acceptarii succesiunii in termen de 6 luni de la decesul autorului.
In caz de renuntare la mostenire aceasta se face printr-o declaratie expresa la notar, in cele 6 luni de la deces. Dupa
acest termen, dreptul de a accepta sau de a renunta se prescrie, succesibilul devenind strain de mostenire.

In Codul Civil se arata ca mostenirea se deschide prin moarte, ceea ce inseamna ca data deschiderii mostenirii
coincide cu moartea celui care lasa mostenirea. Dezbatera succesiunii in cadrul procedurii notariale sau pe cale
judecatoreasca este un moment distinct si ulterior.

Data deschiderii succesiunii este data mortii defunctului, dovedita, dupa caz, cu certificatul de deces sau cu hotararea
judecatoreasca declarativa de moarte, acte care fac dovada deplina a decesului, pana la proba contrara. Aceasta data
este foarte importanta, deoarece in raport cu acest moment sunt identificate persoanele chemate a mosteni,
capacitatea lor succesorala si drepturile ce li se cuvin, si tot aceasta este, de regula, data care marcheaza curgerea
termenului de 6 luni, care este un termen de prescriptie a dreptului de optiune succesorala.
Condoleante.Succes
Nu sunteti obligat, dar ar e recomandabil, pt ca daca veti dori vreodata sa vindeti/donati etc. trebuie ca bunurile sa fie pe numele dvs.
Nu exista un termen maxim, dar e bine sa dezbateti mostenirea in termen de 2 ani de la deschiderea succesiunii ( data decesului ) sa nu platiti impozit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen de deschidere a succesiunii! corinuta corinuta Care este termenul legal pentru deschiderea succesiunii? (vezi toată discuția)
Informatii despre mostenire iaga iaga Buna seara! Sunt interesata de aceste informatii. Pe scurt: unul dintre parinti a decedat. Celalalt nu este de acord cu acordarea drepturilor de mostenire ... (vezi toată discuția)
Mostenire miha1611 miha1611 Buna ziua ! Am scris cu ceva timp in urma aici, dar lucrurile au decurs cu un final tragic si bunicul meu a decedat , iar mama mea a suportat toate ... (vezi toată discuția)