Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen de deschidere a succesiunii!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen de deschidere a succesiunii!

Care este termenul legal pentru deschiderea succesiunii?
Dar temeiul legal?
Succesiunile se deschid prin moarte. Nu e un termen legal, e unul firesc şi totodată sigur. :)

Probabil vă interesează termenul pentru deschiderea procedurii succesorale. Nu există un astfel de termen. Există doar termenul de opţiune succesorală - 6 luni de la deschiderea succesiunii.

Deschiderea procedurii succesorale poate fi solicitata de catre orice persoana interesata, de catre mostenitorii celui
decedat, dar si de catre consiliului local al localitatii in raza careia defunctul si-a avut ultimul domiciliu, dar numai in
situatia in care mostenirea cuprinde bunuri mobile.

Mostenitorii trebuie sa faca dovada acceptarii succesiunii in termen de 6 luni de la decesul autorului.
In caz de renuntare la mostenire aceasta se face printr-o declaratie expresa la notar, in cele 6 luni de la deces. Dupa
acest termen, dreptul de a accepta sau de a renunta se prescrie, succesibilul devenind strain de mostenire.

In Codul Civil se arata ca mostenirea se deschide prin moarte, ceea ce inseamna ca data deschiderii mostenirii
coincide cu moartea celui care lasa mostenirea. Dezbatera succesiunii in cadrul procedurii notariale sau pe cale
judecatoreasca este un moment distinct si ulterior.

Data deschiderii succesiunii este data mortii defunctului, dovedita, dupa caz, cu certificatul de deces sau cu hotararea
judecatoreasca declarativa de moarte, acte care fac dovada deplina a decesului, pana la proba contrara. Aceasta data
este foarte importanta, deoarece in raport cu acest moment sunt identificate persoanele chemate a mosteni,
capacitatea lor succesorala si drepturile ce li se cuvin, si tot aceasta este, de regula, data care marcheaza curgerea
termenului de 6 luni, care este un termen de prescriptie a dreptului de optiune succesorala.
ContSters42249, utilizator