Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract pe zilele din urma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract pe zilele din urma

buna seara!
revin cu o intrebare: se poate face contract de munca pe zilele din urma? adica sa mi se faca contract din 01.06 daca deocamdata nu am semnat nimic?
multumesc!
pai stati asa k nu mai inteleg, deci se poate sau nu? e obligatoriu transmiterea prin revisal?
oricum, a ramas k imi face contr din 21 (k 20 e duminica) dar vor perioada determinata.
e clar k ceva e in neregula de tot taraganeaza atat, stau si ma intreb daca sa ma incurc cu ei sau sa-mi caut direct altceva...#-o
multumesc mult pt rapunsuri!
Se poate face c.i.m. atat cu data de 01.06 ,cat si cu data de 15.06 ....... transmiterea prin Revisal este obligatorie .
Ramoon a scris:

pai stati asa k nu mai inteleg, deci se poate sau nu? e obligatoriu transmiterea prin revisal?

Este obligatoriu ca actualizarea Revisal-ului cu noul contract de munca sa se faca cel mai tarziu in ziua anterioara zilei in care incepe contractul de munca. Inregistrarea la ITM a contractului se face obligatoriu in maxim 20 de zile de la data inceperii contractului de munca.

Cand am spus ca se poate incheia CIM in orice zi a lunii vorbeam la modul general, adica regula acelei doamne de a incheia doar pe 1 si pe 15 nu este sustinuta de legislatie, nu am vrut sa spun ca putem incheia astazi (15 iunie) contract care sa inceapa cu 1 iunie pentru ca exista riscul ca actualizand astazi (15 iunie) Revisalul cu contract care a inceput anterior firma sa fie amendata de ITM, desi probabilitatea este destul de mica. (Daca exprimarea mea de ieri a creat confuzie imi cer scuze).
aianaa, utilizator
aianaa a scris:

Ramoon a scris:

pai stati asa k nu mai inteleg, deci se poate sau nu? e obligatoriu transmiterea prin revisal?

Este obligatoriu ca actualizarea Revisal-ului cu noul contract de munca sa se faca cel mai tarziu in ziua anterioara zilei in care incepe contractul de munca. Inregistrarea la ITM a contractului se face obligatoriu in maxim 20 de zile de la data inceperii contractului de munca.

Cand am spus ca se poate incheia CIM in orice zi a lunii vorbeam la modul general, adica regula acelei doamne de a incheia doar pe 1 si pe 15 nu este sustinuta de legislatie, nu am vrut sa spun ca putem incheia astazi (15 iunie) contract care sa inceapa cu 1 iunie pentru ca exista riscul ca actualizand astazi (15 iunie) Revisalul cu contract care a inceput anterior firma sa fie amendata de ITM, desi probabilitatea este destul de mica. (Daca exprimarea mea de ieri a creat confuzie imi cer scuze).

1. Angajatorii au obligatia de a transmite registrul in forma electronica la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi au sediul sau domiciliul, dupa caz, cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre primul salariat.

2. Riscul de a fi prins de catre ITM este destul de mic ... decat la un eventual control se poate depista ca s-a intarziat cu raportarea.
freeelis a scris:
[1. Angajatorii au obligatia de a transmite registrul in forma electronica la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi au sediul sau domiciliul, dupa caz, cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre primul salariat.

In speta de fata nu este vorba de transmiterea registrului la ITM anterior inceperii activitatii de catre primul salariat pentru ca la acea societate primul angajat a inceput a lucra cu ceva timp in urma, ci este vorba de transmiterea actualizarii Revisal de fiecare data cand se angajeaza un salariat. Incepand de anul acesta angajatorul este obligat sa transmita fiecare modificare sau completare a Revisal cel mai tarziu in ziua lucratoare anterioara celei din care se aplica modificarea sau completarea Revisal, deci inclusiv noile contracte de munca. Cu alte cuvinte regula "zilei lucratoare anterioare" s-a extins de la transmiterea initiala a registrului la transmiterea oricarei modificari/completari a registrului.

2. Este adevarat ca riscul de a fi sanctionat este mic, dar aceasta neregula poate fi depistata nu doar la un eventual control, softul Revisal permite celor de la ITM sa vada in orice moment eventuale neconcordante intre ziua transmiterii modificarii si ziua aplicarii ei- este suficient ca cei de la ITM sa stie sa lucreze cu acest soft.
aianaa, utilizator