Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj sau nu?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj sau nu?

buna, ma numesc Calin si am fost angajat al cai ferate ntimp de 20 ani( intrerupt doar de stagiu militar), pana in anul 2007 cand am intrerupt contractul de munca pe cale amiabila cu acordul ambelor parti , cu speranta de a ma realiza in alta tara (Spania ,;aburit'' de un cumnat ).#-o
Acolo a mers pana a venit criza ,acum sant in tara de de cateva luni bune si nu prea gasesc nimic de munca pentru a-mi intretine familia, inrebarea mea este mai pot sa beneficiez de ajutorul de somaj ,sau de cursuri de recalificare supostate din fondul de jomaj ???
Din punt de vedere .juridic.. ..EU ce fel de persoana sant ....??? somer ,liber cugtator...??? am cotiza atati ani la fondu ala de somaj... acu nimic ???(IN AFARA DE FRAER ,CA DE ASTA MI_AM DAT SI EU SEAMA CA SANT)#-o

cu speranta ca voi primi un rspuns va multumesc anticipat.
Din pacate, incetarea contractului individual de munca cu art. 55 lit.b din Codul Muncii (prin acordul partilor), nu da dreptul la somaj.
Dvs sunteti in acest moment o persoana fara loc de munca, care nu poate obtine calitatea de somer. Daca veniturile dvs. si ale familiei sunt mici, puteti incerca obtinerea venitului minim garantat, in conditiile legii 416/2001 - dosarul se depune la directia de asistenta sociala al primariei de care apartineti.
Pentru anul 2010, venitul minim garantat, in conditiile legii 416/2001, este de:
125 Ron pentru o persoana singura;
225 Ron pentru familiile formate din doua persoane;
313 Ron pentru familiile formate din trei persoane;
390 Ron pentru familiile formate din patru persoane;
462 Ron pentru familiile formate din cinci persoane;
31 Ron pentru fiecare alta persoana, peste numarul de cinci, care face parte din familie;
1. Una din conditii pentru a beneficia de indemnizatie de somaj este sa fi platit contributia de so0maj in ultimele 12 luni.
2. Daca in Spania ati lucrat cu acte in regula puteti beneficia de indemnizatie de somaj.pentru asta luati legatura cu AJOFM de care apartineti.
3. Va mai puteti adresa Primariei pentru ajutor social.
4. Mergeti la AJOFM si va inscrieti la somaj ca persoana in cautarea unui loc de munca. Chiar daca nu beneficiati de indemnizatie de somaj veti putea face un curs de calificare/recalificare, gratuit.
tudorvaleriu a scris:

1. Una din conditii pentru a beneficia de indemnizatie de somaj este sa fi platit contributia de so0maj in ultimele 12 luni.
2. Daca in Spania ati lucrat cu acte in regula puteti beneficia de indemnizatie de somaj.pentru asta luati legatura cu AJOFM de care apartineti.
3. Va mai puteti adresa Primariei pentru ajutor social.
4. Mergeti la AJOFM si va inscrieti la somaj ca persoana in cautarea unui loc de munca. Chiar daca nu beneficiati de indemnizatie de somaj veti putea face un curs de calificare/recalificare, gratuit.
. da ,am inteles . Va multumesc mult pt. indrumare .
Multumesc mult pt, lamurire.... n- o sa ajug niciodata la la mila primariei sau a statulu, ma gandeam ca o sa beneviciez si eu de cateva luni de somaj pana
oi gasi ceva de munca avand in vedere perioada de cotizare .
Va multumesc.