Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cursuri de calificare/Somaj?!?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cursuri de calificare/Somaj?!?

Buna ziua,
am cateva intrebari la care doresc sa primesc raspunsuri. Am urmat Facultatea de Medicina Veterinara timp de 4 ani,iar din motive personale a trebuit sa renunt. Nu am nici un fel de calificare.
As dori sa stiu daca in situatia aceasta pot beneficia de ajutor de somaj si de cursuri gratuite in cadrul AJOFM?
Multumesc,Diana
Nefiind absolventa a facultatii respective nu puteti beneficia de indemnizatie de somaj. In cazul in care indeplineati aceasta conditie trebuia sa va inscrieti la AJOFM intermen de 60 de zile de la absolvire.
Va puteti inscrie la AJOFM ca persoana in cautare de loc de munca si veti beneficia de formele de calificare pe care le organizeaza aceasta institutie. Mergeti cat mai repede la AJOFM/ALOFM de care apartineti pentru ca acum cand sunt multi someri se fac multe cursuri de calificare/recalificare.
Mult succes!