Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ACHIZITII INTRACOMUNITARE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ACHIZITII INTRACOMUNITARE

Fiind neplatitor de TVA, am avut achizitii intacomunitare inca de anul trecut (2009). Trebuia sa depun vreo declaratie pentru acest lucru? Daca da, ce declaratie trebuia si care sunt consecintele pentru aceasta intarziere?
Chiar nu stie nimeni sa-mi dea un raspuns?
Mai am o problema si nu stiu cum sa o rezolv. In cursul anului 2009 medicul stomatolog a achizitionat diverse bunuri(consumabile si ob inv) prin ebay. Pe acele documente in care apar denumirea bunului, cantitatea si valoarea (deci nu este o factura) apare la expeditor o adresa de mail (foarte rar scrie persoana fizica) iar la destinatar numele medicului si nu denumirea cabinetului. Platile pe ebay se fac din contul curent al cabinetului si nu al medicului. Pe borderoul de achizitie am trecut ca si predator numele si prenumele medicului iar la primitor cabinetul medical in care gestionar este aceeasi persoana adica medicul cabinetului. Problema mea este ca pentru aceste achizitii pe persoana fizica s-au platit din contul curent al CMI si gestionarul este acelasi cu cel ce preda bunurile. As vrea sa-mi spuna cineva daca totul este corect sau nu.