avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cerere redeschidere proces
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cerere redeschidere proces

Buna ziua, am si eu o intrebare vreau sa fac o cerere de redeschidere proces suspendat pentru neprezentarea partilor, este un proces civil pe ordonanta 119/2007 si as dori sa stiu daca acesta cerere se timbreaza sau pur si simplu se trimite prin posta ca debitorul este in alt oras.
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 22:09, 6 Iunie 2010
depinde pe ce art. a fost suspendat!?
art 242 cpc
jumatate din cat ati platit initial!
biankamanea a scris:

Buna ziua, am si eu o intrebare vreau sa fac o cerere de redeschidere proces suspendat pentru neprezentarea partilor, este un proces civil pe ordonanta 119/2007 si as dori sa stiu daca acesta cerere se timbreaza sau pur si simplu se trimite prin posta ca debitorul este in alt oras.


Cred ca sunteti in eroare, OUG 119/2007 se aplica creantelor certe, lichide si exigibile ce reprezinta obligatii de plata a unor sume de bani care rezulta din contracte comerciale.
Deci nu poate fi proces civil ci unul comercial.
Atentie nu numai la taxa de repunere pe rol, ci mai ales la termen.
In materie comerciala, termenul de perimare aste de 6 luni, nu de un an ca in materia civila, si nu are importanta cu ce articol s-a suspendat.
Ultima modificare: Duminică, 6 Iunie 2010
Marcel Mihalache, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Repunere pe rol a unei cauze suspendate OANA GORAN OANA GORAN daca s-a suspendat cauza pe 242/2 cpc, pot face cerere de repunere pe rol??? si ce motive as putea invoca?? (vezi toată discuția)
Articol 242 c. pr. civilã VMBalan VMBalan Cum poate fi deblocat un proces care a fost suspendat în baza art. 242 c. procedură civilă? Una din părți, reclamantul, nu s-a putut prezenta din ... (vezi toată discuția)
Suspendare-perimare proces comercial Clara8 Clara8 Buna ziua, este vorba despre a actiune aflata pe rol la Tribunalul Bucuresti. Am facut o cerere bazata pe imbogatirea fara just temei. Cererea a fost respinsa ... (vezi toată discuția)