Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj amiabil dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj amiabil dupa divort

Buna ziua,
as dori un sfat in ceea ce priveste partajul amiabil al unui apartament dupa divortul definitiv. Am inteles ca se poate opta fie la o tranzactie notariala (diferita de vanzare-cumparare) , fie pe cale judecatoreasca. As dori sa stiu in care caz costurile sunt mai mici tinand cont de faptul ca fostul sot nu are pretentii "oficiale", deci va renunta la jumatatea sa de apartament in favoarea mea fara a-mi cere oficial suma stabilita de comun acord ( avand incredere in mine, va astepta sa fac eu un credit ipotecar pe acest apartament ).
multumesc

multumesc mult tuturor celor care mi-au raspuns.