Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Ce act reglementeaza situatia legala a copiilor ...
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Ce act reglementeaza situatia legala a copiilor abandonati?

daca un copil abandonat de parinti ajunge la varsta de 14 ani, parintii nu se stie unde sunt, copilul nu a ajuns spre norocul lui intr-un institut de stat, ci sta in ingrijire la o fundatie, exista o solutie de a obtine o carte de identitate? adica parintii nu pot sa se prezinte la politie, tutore legal nu are.
C.I. se face la domiciliul copilului in prezent , adica la fundatia respectiva. Acel copil se afla la fundatie in urma unei sentinte civile. in aceea sentinta este stipulat clar cine este reprezentantul legal al copilului si unde este domiciliul lui. In baza acelei sentinte se face CI