Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatia unui teren cu clauza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatia unui teren cu clauza

Am 35 de ani si sunt proprietar al unui teren de 3.000 mp (pe care l-am cumparat) .As dori sa-l donez mamei mele (vaduva).Cu clauza ca dupa moartea mamei, terenul sa se intoarca in proprietatea mea exclusiva, chiar daca mama va mai avea si alti mostenitori.E posibil?Ce ma sfatuiti??Multumesc
puteti face acest lucru. mergeti la un notar sa vedeti care sint costurile.
Art.825 Cod civil prevede expres posibilitatea stipularii reintoarcerii conventionale a bunurilor donate pentru cazul in care donatarul ar muri inainte de donator, chiar daca lasa descendenti, sau pentru cazul de predeces al donatarului si al descendentilor lui( donatarul decedat fara posteritate). O asemenea stipulatie este o conditie cazuala rezolutorie expresa care, in caz de realizare produce efecte retroactive( art.1615 si 1019 Cod civil). In materie de imobile insa, pentru opozabilitatea fata de terti, clauza de reintoarcere este supusa publicitatii..
Precizez insa ca reintoarcerea nu poate fi stipulata in favoarea unei alte persoane decat donatorul insusi( nici chiar in favoarea mostenitorilor sai), intrucat ar constitui o substitutie fideicomisara conditionala, prohibita de lege.