Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proces de partaj cu cerere de interventie pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proces de partaj cu cerere de interventie pentru reclamant

Am fost casatorita in perioada 1983-2007. Am deschis procesul de divort si partaj pentru 2 apartamente si o casa ,de trei ani si jumatate si sunt inca doar la fond. Dosarul s-a disjuns, finalizand procesul de divort in 2007. In procesul de partaj s-au solicitat si s-au realizat expertiza in constructii (solicitat de mine), cotraexpertiza in constructii si expertiza topo pentru casa (solicitate de reclamant). Dupa parcurgerea acestor etape, fostii socrii au introdus o cerere de interventie in favoarea reclamantului (fostul sot) prin care pretind ca i-au dat fiului lor si numai lui, in timpul casatoriei, anumite sume de bani pentru cumpararea imobilelor care sunt in partaj. Deasemenea au anexat la cererea de interventie, inscrisuri datate in anii 1992, 1994, 1999 de care eu nu am cunostinta si sunt sigura ca sunt false, in sensul ca semnaturile sunt autentice, dar sunt intocmite in zilele noastre. Sunt sigura ca sunt inscxrisuri contrafacute, intru-cat in acea perioada ne-am inteles bine atit cu reclamantul cat si cu intervenientii si mai mult decat atat nu aveau de unde sa dea sumele de bani mentionate in inscrisuri, fiind oameni de la tara cu posibilitati reduse. Mentionez ca inscrisurile sunt scrise de mana, depuse la dosar in copii xerocopiate, semnate doar intre reclamant si intervenienti, neautentificate, fara martori e.t.c. Instanta a acceptat in cererea in principiu si a admis si audierea unor martori in probatiune.Mentionez ca nici pe acesti martori nu ii cunosc si nu au de unde sa cunoasca acea perioada invocata in casnicia mea.
Va rog sa imi spuneti cum pot sa demonstrez ca acele inscrisuri sunt contrafacute?
Va multumesc.
puteti sa va inscrieti in fals impotriva acelor inscrisuri. solicitati, in acest sens, ajutorul avocatului care va reprezinta.
Admiterea in principiu a cererii de interventie este normala.
Orice judecator investit cu o asemenea cerere o va admite.
Asa cum ati observat si dvs, trebuie facuta dovada ca sotul dvs a primit sume de bani care au fost folosite efectiv la achizitionarea imobilelor.
Numai ca, in fata instantei se va face dovada faptului pozitiv, respectiv cei care au formulat cererea de interventie, trebuie sa faca dovada ca au dat sumele de bani catre sotul dvs.
Dvs trebuie doar sa va aparati, deoarece dvs trebuie sa faceti dovada contrara, respectiv faptul ca nu ati primit nicio suma de bani.
Aici mai apare o chestiune destul de importanta.
Foarte probabil ca parintii sotului dvs vor sustine ca au "donat" sotului dvs sumele de bani. Donatia, pentru a fi valabila, trebuie incheiata in forma autentica, sub sanctiunea nulitatii donatiei. Sa aveti in vedere si acest aspect.
Un alt aspect de care va putei " lega" este dovada faptului ca parintii sotului au avut efectiv sumele pe care pretind ca le-au dat sotului dvs.
Va puteti apara prin audierea unui martor, prin administrarea interogatoriilor, si prin inscrisuri (acte) cu care sa dovediti ca nu ati primit nicio suma de bani.
Av. Mihai Vaduva
Multumesc pentru sugestiile dvs. si pentru raspunsurile primite.
Va rog sa imi permite-ti sa mai fac cateva precizari referitor la inscrisurile depuse la dosar de catre fostii socri:
1. un inscris datat in noiembrie 1992 este denumit contract de imprumut si intretinere, prin care fostul sot recunoaste ca ar fi primit o suma de bani de la parintii lui, bani cu care, zice el, ar fi achitat o parte dintr unul din imobile parte la procesul de partaj. In schimbul acetor bani el obligandu-se sa ii ingrijeasca si sa ii gazduiasca la nevoie, chiar sa treaca acest spatiu pe ei.
2. un inscris datat in mai 1992 este denumit chitanta de imprumut, prin care fostul sot sr fi primit de la paritii lui o alta suma de bani necesari pentru restituirea unui alt imprumut luat de el de la o terta persoana (citat ca martor in probatiune), imprumut facut cu ocazia achizitionarii unui alt imobil parte la procesul de partaj.
Mentionez ca toate inscrisurile sunt scrise de mana neauntentificate si depuse la dosar in xerocopii.
Eu martori nu am pe cine sa citez ca sa ma apere. Nu pot pune martori mincinosi, asa cum pune fostul sot. Sigurii care ar sti adevarul sunt copii nostri (2 copii majori) pe care nu stiu daca pot sa ii citez ca martori.
In schimb va intreb daca as putea solita prin instanta:
- o adeverinta de la casa judeteana de pensii cu privire la veniturile realizate de fostii socri in anul 1992, fiind singurele venituri realizate de acestia.
- o adeverinta de la primaria comunei unde au domiciliu, prin care sa se precizeze cu ce figurau in registrul agricol in anul 1992 (teren agricol, utilaje agricole, e.t.c.)
Altceva nu stiu cum as putea demonstra ca inscrisurile sunt contrafacute (datate in zilele noastre)
Multumesc pentru sugestiile dvs. si pentru raspunsurile primite.
Va rog sa imi permite-ti sa mai fac cateva precizari referitor la inscrisurile depuse la dosar de catre fostii socri:
1. un inscris datat in noiembrie 1992 este denumit contract de imprumut si intretinere, prin care fostul sot recunoaste ca ar fi primit o suma de bani de la parintii lui, bani cu care, zice el, ar fi achitat o parte dintr unul din imobile parte la procesul de partaj. In schimbul acetor bani el obligandu-se sa ii ingrijeasca si sa ii gazduiasca la nevoie, chiar sa treaca acest spatiu pe ei.
2. un inscris datat in mai 1992 este denumit chitanta de imprumut, prin care fostul sot sr fi primit de la paritii lui o alta suma de bani necesari pentru restituirea unui alt imprumut luat de el de la o terta persoana (citat ca martor in probatiune), imprumut facut cu ocazia achizitionarii unui alt imobil parte la procesul de partaj.
Mentionez ca toate inscrisurile sunt scrise de mana neauntentificate si depuse la dosar in xerocopii.
Eu martori nu am pe cine sa citez ca sa ma apere. Nu pot pune martori mincinosi, asa cum pune fostul sot. Sigurii care ar sti adevarul sunt copii nostri (2 copii majori) pe care nu stiu daca pot sa ii citez ca martori.
In schimb va intreb daca as putea solita prin instanta:
- o adeverinta de la casa judeteana de pensii cu privire la veniturile realizate de fostii socri in anul 1992, fiind singurele venituri realizate de acestia.
- o adeverinta de la primaria comunei unde au domiciliu, prin care sa se precizeze cu ce figurau in registrul agricol in anul 1992 (teren agricol, utilaje agricole, e.t.c.)
Altceva nu stiu cum as putea demonstra ca inscrisurile sunt contrafacute (datate in zilele noastre)