avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie pentru limita de varsta

Sant nascut pe 07.06.1951.Stagiu de cotizare realizat 36 ani.In grupa 2-a de munca am lucrat 22 ani si 7 luni.Cand pot beneficia de pensie pt. limita de varsta?Va multumesc DORIN
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:22, 8 Iunie 2010
Bună ziua,

Ca date generale, un bărbat născut în 1951, nu beneficiază de eşalonarea vârstei standard de pensionare prevăzută de art. 41, alin.2 şi Anexa 9, la Legea 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale şi poate beneficia de pensie pentru limită de vârstă la 65 de ani.

Având în vedere faptul că în alcătuirea stagiului dumneavoastră de cotizare intră o perioadă de peste 22 de ani de grupa a II-a, puteţi beneficia de pensie pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard potrivit dispoziţiilor art. 42, tabelul 2, începând cu 07.06.2011, la împlinirea vârstei de 60 de ani.

Calculele au fost făcute avându-se în vedere întraga perioadă de grupa a II-a în procent de 100%.
De asemenea, ţin să precizez că acestea sunt condiţiile prevăzute de legislaţia aplicabilă la acest moment.

O zi bună!
dorin_sv a scris:

Sant nascut pe 07.06.1951.Stagiu de cotizare realizat 36 ani.In grupa 2-a de munca am lucrat 22 ani si 7 luni.Cand pot beneficia de pensie pt. limita de varsta?Va multumesc DORIN




Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Iunie 2011, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare bobe tincu bobe tincu barbat nascut in 06.10.1952, vechime in munca de 37ani si 5 luni, in grupa II 19 ani . cand pot sa ies la pensie sau daca in acest moment pot sa ies la pensie ... (vezi toată discuția)
Pensie juli_21 juli_21 buna ziua, Sunt nascut in 06.07.1950.Am vechime in munca 35 ani, din care 19 ani si 9 luni si 13 zile in grupa II.va rog sa imi spuneti cand pot iesi la ... (vezi toată discuția)
Când pot sã ies la pensie? Maria_Ion Maria_Ion Buna ziua, Sunt născută la data de 28.07.1951 şi am cotizat o perioadă de 36 de ani şi trei luni, din care 15 ani şi patru luni, în grupa a doua de ... (vezi toată discuția)