Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie pentru limita de varsta

Sant nascut pe 07.06.1951.Stagiu de cotizare realizat 36 ani.In grupa 2-a de munca am lucrat 22 ani si 7 luni.Cand pot beneficia de pensie pt. limita de varsta?Va multumesc DORIN
Bună ziua,

Ca date generale, un bărbat născut în 1951, nu beneficiază de eşalonarea vârstei standard de pensionare prevăzută de art. 41, alin.2 şi Anexa 9, la Legea 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale şi poate beneficia de pensie pentru limită de vârstă la 65 de ani.

Având în vedere faptul că în alcătuirea stagiului dumneavoastră de cotizare intră o perioadă de peste 22 de ani de grupa a II-a, puteţi beneficia de pensie pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard potrivit dispoziţiilor art. 42, tabelul 2, începând cu 07.06.2011, la împlinirea vârstei de 60 de ani.

Calculele au fost făcute avându-se în vedere întraga perioadă de grupa a II-a în procent de 100%.
De asemenea, ţin să precizez că acestea sunt condiţiile prevăzute de legislaţia aplicabilă la acest moment.

O zi bună!
dorin_sv a scris:

Sant nascut pe 07.06.1951.Stagiu de cotizare realizat 36 ani.In grupa 2-a de munca am lucrat 22 ani si 7 luni.Cand pot beneficia de pensie pt. limita de varsta?Va multumesc DORIN

Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Iunie 2011, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.