Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune

In urma decesului ambilor parinti, eu si fratele meu am mostenit impreuna un apartament si o casa batraneasca cu terenul aferent. Am facut succesiunea la comn. Cum as putea iesi din indiviziune, in conditiile in care eu nu ma folosesc de nici una din proprietati. Mentionez ca el locuieste in apartament, iar casa necesita renovari pentru a putea fi locuibila. In principiu cazusem de acord sa vindem apartamentul, sa-i dau o diferenta de bani pt. a renova casa si sa se mute acolo, dar de cate ori gasesc un client nu reusesc sa inchei tranzactia din cauza lui.
Buna ziua !
Fie efectuati un partaj voluntar la notariat (daca picati de acord cu privire la impartirea bunurilor ce urmeaza a le primi fiecare) fie solicitati iesirea din indiviziune in instanta - in acest caz puteti consulta un avocat- .
Asa cum a scris si adrianmarin, aveti doua posibilitati.
1. In situatia in care va intelegeti cu fratele dvs asupra modalitatii de partajare a bunurilor, va puteti adresa unui notar public in vederea incheierii unui act de partaj.
2. In situatia in care nu va intelegeti, sigura posibilitate este procesul in instanta.
Mai exista posibilitatea ca dvs sa vindeti cota parte din bunurile ce constituie masa succesorala unei terte persoane.
Vanzarea se poate face fara acordul fratelui dvs.
Av. Mihai Vaduva