Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sentinta partaj soti- radiere notari din cartea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sentinta partaj soti- radiere notari din cartea funciara

Buna ziua,
care instanta este competenta sa solutioneze cererea de radiere notari din cartea funciara( respectiv sechestru asigurator si interdictia de vanzare). Cu cat se timbreaza cererea?
Astept parerile dvs.
Multumesc anticipat.
Cererea de radiere se poate face direct la OCPI unde depuneţi sentinţa definitivă şi irevocabilă care atestă că sarcinile nu mai subzistă sau la judecătoria în raza căreia imobilul îşi are sediul.
În ultima speţă pe care am avut-o la Curtea de Apel pentru radiere ipotecă am fost obligat să timbrez la valoare.
1. Cererea de radiere a sechestrului si a interdictiei se depune la Biroul de cadastru si publicitate imobiliara competent, conf. Anexei nr.1 a Ordinului nr.633/2006.
2. Cererea va avea anexat actul doveditor al stingerii sechestrului, in original sau copie legalizata.
3. Tariful pentru radiere este 60 RON conf. Ordin 39/2009