Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, cote mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, cote mostenitori

Buna ziua,
Va cer ajutorul in legatura cu urmatoarea situatie:
Mama mea a cumparat impreuna cu tatal meu vitreg o casa, in cote egale 50-50, inainte de casatorie. Ulterior s-au casatorit. Tatal meu vitreg are si el o fiica. In urma cu 7 ani a murit tatal vitreg si mama nu a facut succesiunea. Apoi a murit si mama. Acum eu si sora mea vitrega dorim sa facem succesiunea. Imi puteti spune, va rog, care sunt cotele ce ii revin fiecarei parti?
Am primit 2 pareri diferite de la 2 notari si am nevoie de ajutorul dumneavoastra.#-o
Dvs luati partea mamei dvs de 50%,
iar sora dvs virga ia partea tatalui
de 50%.
Din punctul meu de vedere dvs aveti o cota de 5/8 iar sora dvs vitrega o cota de 3/8 din masa succesorala.

Opinia mea se fundamenteaza pe faptul ca dvs mosteniti de la mama dvs cota de 1/2 din imobil plus cota de 1/4 primita de mama dvs in calitate de sot supravietuitor din averea tatalui vitreg. (1/4 din 1/2 deci 1/8 si, in total 5/8).
La decesul tatalui dvs vitreg mostenitori au fost mama dvs (deoarece erau casatoriti la momentul decesului) si fiica acestuia, respectiv sora dvs vitrega iar bunurile proprii ale sotului defunct intra in continutul masei succesorale.
Va multumesc pentru raspuns domnule Raican, si eu am considerat acest raspuns din partea unui avocat ca fiind corect, dupa cum vedeti si aici s-au exprimat 2 opinii diferite.
O astfel de speta (de situatie juridica) ar putea constitui subiect de examen la orice facultate de drept iar raspunsul meu este fundamentat pe cursurile sustinute de regretatul prof. univ. dr. Francisc Deak.