avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Radiere mentiuni cazier judiciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Radiere mentiuni cazier judiciar

Buna ziua,

As dori sa va intreb cum decurge radierea mentiunilor din cazier in situatia urmatoare : persoana a fost condamnata la 3 ani inchisoare cu suspendare si o amenda penala , hotararea judecatoareasca avand loc in anul 2000 .

La solicitarea cazierului judiciar in 2010, respectivului i s-a comunicat ca trebuie sa astepte cazierul de la IGP, intrucat apar mentiuni de natura penala ...

Ce este recomandat in acest caz si ce asteptari poate sa aiba privind radierea cazierului ?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: klaus86 , utilizator 20:44, 8 Iunie 2010
.
Ultima modificare: Marți, 8 Iunie 2010
klaus86, utilizator
A fost o condamnata cu suspendare , prin urmare, poate interveni si reabilitarea de drept - art.86 C.pen.

:offtopic:
Nu cred ca este necesar sa publicam numai articole din legi sau Coduri . Rolul acestui forum este de a ne expune parerile sau ideile cu privire la speta postata.
Credeti gresit.In ceea ce priveste condamnarea cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei sunt aplicabile disp.art 86 cp.-adica reabilitarea de drept, iar in ceea ce priveste amenda penala sunt aplicabile disp.art 134 c.p.-tot reabilitarea de drept.
Reabilitarea judecatoreasca si reabilitarea de drept sunt institutii juridice total diferite cu texte si conditii diferite.
simonette12 a scris:

Credeti gresit.In ceea ce priveste condamnarea cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei sunt aplicabile disp.art 86 cp.-adica reabilitarea de drept, iar in ceea ce priveste amenda penala sunt aplicabile disp.art 134 c.p.-tot reabilitarea de drept.
Reabilitarea judecatoreasca si reabilitarea de drept sunt institutii juridice total diferite cu texte si conditii diferite.


Nu cred gresit in ceea ce priveste publicarea numai a textelor de lege pe forum .... cred ca ar trebui sa cititi Regulamentul de postare .
A scris cineva ca sunt institutii identice ?
Raspunsul meu nu era adresat dvs ci utilizatorului Klaus 86.

Alte discuții în legătură

Cazier curat? ionel91 ionel91 Acum aproximativ 2 ani am primit o pedeapsa de 3 ani jumatate cu suspendare pentru furt calificat . Pot face cerere pentru a sterge cazierul? Multumesc ... (vezi toată discuția)
Reabilitare - termen, conditii, modalitati tm_09_bul tm_09_bul Buna ziua , In urma cu 1 an , am avut un proces in urma caruia s-a emis sentinta finala si irevocabila si m-am ales cu cazier judiciar. Am inteles ca acest ... (vezi toată discuția)
Antecedente penale leona777 leona777 Buna ziua, doresc sa stiu daca o condamnare cu suspendare in urma cu 13 ani, poate fi considerata antecedent penal sau a intervenit reabilitarea. mutumesc (vezi toată discuția)