Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua,
sunt unic proprietar al unui apartament. In cazul decesului meu, Doamne-fereste!,
1. cum s-ar imparti mostenirea? Mentionez ca am : 2 copii din prima casatorie, sotul ( actuala casatorie), ambii parinti in viata si o sora.
2. Tin neaparat ca sotul sa mostenesca ceva, dar cum s-ar putea face ca in cazul decesului sau, mostenirea sa din partea mea sa revina copiilor mei si nu fiicei lui din prima casatorie (deoarece sotul meu a renuntat de jumatatea sa din apartamentul pe care l-a avut cu prima sotie fara a cere compensare si nu mi se pare corect ca fiica lui sa beneficieze de mostenire si din apartamentul meu ). Ar putea face el un testament in acest sens? Acest testament ar putea fi atacat ?

multumesc mult
precizati cind ati dobindit apartamentul... cu fostul sot sau cu actualul sot? daca este dobindit cu actualul sot imobilul se imparte in felul urmator: 5/8 revine actualului sot si 3/8 celor doi copii. daca este dobindit cu fostul sot, actualul sot nu are vocatie succesorala(nu are calitate de mostenitor), dar are calitate de creditor al mostenitorilor pentru sumele investite in modernizare, renovare, etc., impartirea fiind facuta intre cei 2 copii ai dv. in acest caz puteti intocmi un testament in favoarea actualului sot fara insa, a incalca rezerva suucesorala a copiilor. in cazul decesului dv. singurii care vin la succesiune sint sotul, daca apartamentul este bun comun, si cei 2 copii ai dv.
Din ce ati scris, in cazul decesului dvs. la mostenire intra doar actualul sot si cei 2 copii ai dvs.
catalin ciobanu a scris:

precizati cind ati dobindit apartamentul... cu fostul sot sau cu actualul sot? daca este dobindit cu actualul sot imobilul se imparte in felul urmator: 5/8 revine actualului sot si 3/8 celor doi copii. daca este dobindit cu fostul sot, actualul sot nu are vocatie succesorala(nu are calitate de mostenitor), dar are calitate de creditor al mostenitorilor pentru sumele investite in modernizare, renovare, etc., impartirea fiind facuta intre cei 2 copii ai dv. in acest caz puteti intocmi un testament in favoarea actualului sot fara insa, a incalca rezerva suucesorala a copiilor. in cazul decesului dv. singurii care vin la succesiune sint sotul, daca apartamentul este bun comun, si cei 2 copii ai dv.

uff, catalin!!! cum de nu esti atent? sotul supravetuitor are vocatie succesorala: primeste 1/4 din averea sotului decedat, din bunurile proprii ale acestuia. din bunurile comune primeste 5/8..sotul supravetuitor e singurul care vine la concurs cu toate clasele de mostenitori legali
Am precizat ca "sunt unic proprietar" (am rascumparat jumatate de apartament de la fostul sot inainte de a ma casatori cu actualul sot.).
Pentru a doua problema exista vreo solutie ?

multumesc inca o data
Descendentii sotului supravietuitor nu vin la mostenirea dvs., pt ca nu au nici o relatie de rudenie cu dvs.

Dar, daca decedati dvs. prima si va mosteneste sotul ( 1/4) dupa decesul lui vine la mostenirea lui si fiica respectiva. Nu poate sa faca nici un act pt ca ar putea fi atacat.

Puteti face dvs. in timpul vietii un contract de intretinere cu copiii dvs., alt act va putea fi atacat de sotul supravietuitor ( de ex. testament sau donatie).