Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... plata la scadenta a facturilor
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

plata la scadenta a facturilor

Buna ziua,
Va rog sa imi dati o solutie pentru urmatorul caz: o factura se achita cu fila cec scadenta la 20 zile (in cazul produselor congelate, cf legii 321/2009) de la data facturii iar cea de a 20-a zi va fi intr-o duminica si nu se doreste achitarea acesteia mai devreme (vineri). Exemplu concret: data facturii 07.06.2010, data scadentei ar trebui sa fie 27.06.2010, cecul este emis pe 28.06.2010. Care sunt consecintele?
oricum termenul de 20 de zile se implineste pe 28.06.2010;
nu sunt consecinte daca si pe fila cec este trecuta data de 28.06.2010;
cand termenul cade intr-o zi nelucratoare ,el se considera implinit in prima zi lucratoare
Multumesc pentru raspuns. Imi puteti da si un cadru legal?
in cazul expus, termenul se implineste pe 28.06.2010.

daca data scadentei este o zi nelucratoare, atunci termnul de plata a facturii se prelungeste pana in prima zi lucratore.
Cod proc civila art101-104
Multumesc :)