Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducerea varstei de pensionare pentru activitatea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducerea varstei de pensionare pentru activitatea lucrata in grupa a 2-a de munca

Sotia mea are virsta de 51 de ani ,are o vechime in munca de 37 de ani ,din care 18 ani si 6 luni la grupa a2-a de munca.A nascut si crescut 3 copii, actualmente avind toti peste 18 ani.Vrea sa stie daca poate solicita acum iesirea la pensie pentru limita de virsta cu reducerea virstei standard de pensionare in conditiile prezentei legi a pensiilor, sau in caz contrar, data de cind poate benificia de acest drept?
Va multumesc.
Conform actualei legi a pensiilor poate beneficia de:
- pensie anticipata incepand cu 2014, respectiv la implinirea varstei de 55 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu 2015, respectiv la implinirea varstei de 56 ani.