avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma inchisa de Registrul Comertului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma inchisa de Registrul Comertului

Imi puteti spune, va rog,care sunt urmatorii pasi de urmat dupa primirea comunicarii de inchidere a firmei de catre Registrul Comertului pentru nedepunerea bilantului in ultimii 3 ani?Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 11:02, 11 Iunie 2010
Verificati daca e radiata.
Si doar atat?Altceva nu mai trebuie sa fac?Costuri suplimentare de inchidere nu am?Multumesc!
karaa a scris:

Imi puteti spune, va rog,care sunt urmatorii pasi de urmat dupa primirea comunicarii de inchidere a firmei de catre Registrul Comertului pentru nedepunerea bilantului in ultimii 3 ani?Va multumesc!

Am sa traduc intrebarea dvs astfel : presupun ca ati primit o citatie sau hotarare avant ca obiect dizolvarea soc pt nedepunerea bilanturilor ...
Dupa dizolvare soc intra in lichidare in conformitate cu art 237 din lege 31/1990
Ca urmare ori dvs numiti un lichidator ori creditorii interesati vor cere numirea unui lichidator
Deci pana la radiere mai e cale lunga

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme srl cipu_mdl cipu_mdl Buna ziua, Am fost asociat intr-o firma de tip SRL. Problema este ca firma a fost radiata din oficiu pentru neprezentarea actelor contabile la termen. ... (vezi toată discuția)
Sc dat in judecata de orc Ana-Maria  Dutescu Ana-Maria Dutescu Buna ziua, dragi forumisti, un prieten are o societate comerciala, fara activitate, depune la timp toate documentele necesare ( bilanturi, declaratii ... (vezi toată discuția)
Lichidare firma cu datorii biancamarianca biancamarianca Am o firma dizolvata prin ONRC pentru nedepunere bilanturi 3 ani consecutiv, a ajuns la lichidator si a intrat in procedura generala cu creditori finantele si ... (vezi toată discuția)