Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma inchisa de Registrul Comertului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma inchisa de Registrul Comertului

Imi puteti spune, va rog,care sunt urmatorii pasi de urmat dupa primirea comunicarii de inchidere a firmei de catre Registrul Comertului pentru nedepunerea bilantului in ultimii 3 ani?Va multumesc!
Verificati daca e radiata.
Si doar atat?Altceva nu mai trebuie sa fac?Costuri suplimentare de inchidere nu am?Multumesc!
karaa a scris:

Imi puteti spune, va rog,care sunt urmatorii pasi de urmat dupa primirea comunicarii de inchidere a firmei de catre Registrul Comertului pentru nedepunerea bilantului in ultimii 3 ani?Va multumesc!

Am sa traduc intrebarea dvs astfel : presupun ca ati primit o citatie sau hotarare avant ca obiect dizolvarea soc pt nedepunerea bilanturilor ...
Dupa dizolvare soc intra in lichidare in conformitate cu art 237 din lege 31/1990
Ca urmare ori dvs numiti un lichidator ori creditorii interesati vor cere numirea unui lichidator
Deci pana la radiere mai e cale lunga