Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general control fiscal la punct de lucru
Discuție deschisă în Contabilitate în general

control fiscal la punct de lucru

Am infiintat un SRL cu sediul social in Ploiesti,jud. Prahova si am deschis un Punct de lucru intr-o comuna din jud. Buzau.Vreau sa stiu care institutii de control,din punct de vedere fiscal,au autoritate,conform legii,asupra punctului de lucru ,in acest caz? Adica cine va efectua controlul fiscal la acest punct de lucru,institutiile din Prahova,unde e inregistrat la Oficiul Registrului Comertului,sau institutiile din jud. Buzau?
cele din Buzau ; dar si cei din Prahova pot cere documentele punctului de lucru , in anumite situatii -depinde de tematica de control .
Aveti mai mult de 5 angajati la punctul de lucru ?
Da,am mai mult de 5 angajati.
Depinde si de acest lucru?
:offtopic:
continuati, va rog , discutia in topicul deschis ; mesajul identic cu cel de mai sus dar pentru care ati deschis alt topic ,a fost sters
Multumesc :)

~~~
Pentru punctul de lucru cu mai mult de 5 salariati aveti obligatie de inregistrare fiscala a pct de lucru , prin completarea unei declaratii cod 060 ( parca - declaratia are in titlu expresia "sedii secundare ") si aveti obligatia sa tineti evidenta contabila corespunzatoare pentru determinarea impozitelor si a altor sume datorate bugetului de stat.
Veti primi CIF pentru punctul de lucru .
Prin urmare , controlul la punctul de lucru va fi efectuat de cei din Buzau, cel putin pentru acest aspect .