Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cerere pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cerere pensie alimentara

buna ziua, pot cere in istanta pensie alimentara tatalui copilului meu daca nu realizeaza venitur?el nu a lucrat niciodata si nici nu cred ca va vrea sa lucreze vreodata, dar evident are din ce sa se intretina. instanta l-ar putea obliga sa imi plateasca pensie de intretinere, in pofida faptului ca nu realizeaza venituri?multumesc mult pentru raspunsuri
Astazi am fost la judecatorie si am vazut ce acte sunt necesare ptr a depune dosarul ptr pensie alimentara.Pana aici toate bune....Doar ca am o problema si la judecatorie nu am gasit pe nimeni care sa ma ajute(pe motiv de vacanta).
Nu exista o cerere tip iar eu nu ma prea descurc cu formularea acestei cereri.
Va rog,daca se poate sa ma ajute si pe mine cineva.As vrea sa depun cat mai repede acest dosar!
Va multumesc!