Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... calitate procesuala pasiva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

calitate procesuala pasiva

s.c xxx, in data de 09.09.2009, participa la lo licitatie in vederea concesionarii unui teren. castiga licitatia, se emite hotararea comisie de licitatie prin care este declarat castigatoare. Conform OG:54/2006, incheierea contractului de concesiune se face dupa 20 de zile de la stabilirea castigatorului licitatiei. dupa circa 50 de zile prin 23.10.2009 dupa mai multe adrese trimise c,oncendentului pentru clarificarea situatiei, primeste o adresa prin care e informat ca unul dintre participantii la licitatie a contestat legicitatia, si ca este un proces pe rol, deci nu poate fi incheiat contractul de concesiune. Dupa 5 luni s.c. xxx da in judecata concendentul pentru a fi obligat sa incheie contractul de concesiune si afla oficial ca exista o sentinta definitiva data in 29.09.2009, de o instanta comerciala prin care este anulata licitatia. din studiul dosarului rezulta ca terta parte a contestat in instanta legalitatea caietului de sarcini pe care in prealabil il acceptase si solicita si obtine anularea licitatiei, iar concendentul nici macar nu simuleaza aparare, ci da dreptate reclamantului sustinand ca intradevar caietul de sarcini este intocmit cu incalcarea OG.54/2006
si acum va rog a ma lamuri:
- s.c. xxx are calitate procesuala pasiva, fiind castigatoarea licitatiei?
- fiind contestat un act emis de administratia publica, nu trebuia judecat in contencios administrativ?
- se poate solicita contestatia in anulare a hotararii judecatoresti?
-
1. intr-un proces de contestare a rezultatului unei licitatii calitati procesuale au contestatorul si concedentul din cazul de fata, nu castigatorul licitatiei;
2. eu stiu ca in cazul licitatiilor publice deschise, prima contestatie se solutioneaza de catre Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor, iar decizia acestuia poate fi atacata la Curtea de Apel competenta, sectia de contencios administrativ si fiscal...Nu stiu ce cauta aici tribunalul-sectia comerciala.
3. despre contestatia in anulare, poate ne lumineaza un coleg avocat:D