avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acte Punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acte Punct de lucru

Buna!
Detin de 6 luni un mic magazin de vanzari cu amanuntul produse cosmetice cu Pct Lucru intr-un centru comercial si sediu in apartamenul personal.
La magazin lucreaza 2 vanzatoare motiv pentru care mie mi se pare ciudat ca ele sa prezinte diverse acte in cazul unui control. (adica ce treaba au ele cu nirurile si facturile mele, contractul colegei de munca etc.)
As dori sa stiu ce acte trebuiesc totusi tinute la P. de Lucru si cum se procedeaza in cazul in care exista controale de la diverse institutii.
Va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Gabriel Iliescu , Consilier juridic 20:47, 11 Iunie 2010
nu ma poate ajuta nimeni?
aaaaaaaaaa si as mai avea o intrebare:
- am nevoie de ceva acte de la sanepid? pt functionare sau pentru angajate?
Multumesc
buna ziua.
fara suparare, dar sunteti chiar haioasa . trebuia sa va fii interesat anterior inceperii activitatii, nu acuma ~~
contabil nu aveti ?? contabilul trebuie sa stie ce acte trebuie tinute la punctul de lucru in eventualitatea unui control .
iar dupa parerea mea vanzatoarele, respectiv angajatele dvs. nu ar trebui sa aiba acces la actele firmei dvs.
actele se tin intr-un anume loc, la care aveti acces doar dvs. iar cand ar veni un control , dvs. veti fi chemata ..
Din cunostintele mele, actele necesare sunt:
- programul de functionare/de lucru cu publicul, inclusiv eventualele pauze de masa,
- certificatul de inmatriculare (in copie) al societatii comerciale,
- certificatele constatatoare/autorizatiile (in copie),
- limitele de adaos comercial practicat (in cazul societatilor ce desfasoara activitati de comert),
- telefonul pentru oficiul de protectie a consumatorului,
- afisaj cu textul privind obligatia clientilor de a solicita si de a pastra bonul fiscal pana la iesirea din unitate (acolo unde este cazul),
- planul de evacuare in caz de incendiu.
In cazul unui control de la inspectia muncii, este posibil sa fie solicitate si fisele pentru protectia muncii si instructaj P.S.I. al angajatilor completate si semnate la zi.
L.C.
Detalii: [ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 11 Iunie 2010
Laura Ciobeica, moderator
Si registrul unic de control.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare intr-un magazin csillah csillah Buna ziua, Suntem o brutarie care are mai multe puncte de lucru. Va rog sa imi spuneti care sunt actele care trebuiesc tinute in magazine. Multumesc ... (vezi toată discuția)
Avize/autorizatii comercializare produse de cosmetice Csti Csti Buna ziua As dori sa stiu ce avize/autorizatii/formalitati sunt necesare din punct de vedere sanitar, sanitar-veterinar, protectiei mediului, protectiei ... (vezi toată discuția)
Cum se legitimeaza organele de control dagy dagy buna ziua, nu am reusit pana in prezent sa ma pun la punct cu acest subiect...adica in ce fel se legitimeaza organele de control( opc, sanepid, primaria, itm) ... (vezi toată discuția)