Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata cursurilor in caz de demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata cursurilor in caz de demisie

Buna ziua,

as avea si eu o intrebare legata de cursurile platite de angajatori: in situatia in care angajatul cere sa urmeze un curs si acest curs urmeaza sa fie platit de angajator, angajatul neincadrandu-se in prevedirile art 195, art. 1 din Codul Muncii (adica nu este scos din productie 60 de zile) poate angajatorul sa emita un act aditional la contractul de munca, inregistrat la ITM, prin care sa ceara rambursarea banilor cheltuiti cu acel curs daca angajatul decide sa inceteze contractul de munca mai devreme decat era intelegerea initiala?
Nu. Codul muncii, este clar: cel putin 60 de zile :)
dar daca se face un act intre angajat si angajator si e semnat de ambele parti, dar nu e inregistrat la ITM, poate angajatorul sa aiba castig de cauza?

multumesc mult pentru raspuns!
snowgirl19, utilizator