Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... reintegrare in locuinta comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

reintegrare in locuinta comuna

Fostul sot ne-a determinate sa plecam din locuinta ( proprietatea lui ) pe mine impreuna cu doi copii minori. Stam in chirie, rezervele s-au terminat si nu mai am posibilitatea sa platim chiria. Exista o modalitate de a-l obliga sa ne intoarcem acasa?
daca e prorpietatea lui si voi sunteti divortati, nu aveti nici o sansa.. daca nu sunteti divortati, pe cale de ordonanta presedintiala se poate obtine reintegrarea in locuinta, mai ales daca sunt copii lui.. si poate fi el dat afara
Daca este proprietatea sa nu aveti nici o sansa!
Trebuia sa nu plecati!
daca nu sunteti divortati, aveti o sansa de a obtine reintegrarea pana dupa divort, dar e provizoriu, ca e locuinta lui.
poate vb cu dansul sa va acorde ajutor pt plata chiriei, macar o perioada. ( daca ii spuneti ca cereti reincredintarea copiilor catre tata, pt ca nu aveti unde sa-i tineti, ma gandesc ca va coopera)
Proprietatea este a lui, dar fata de ce a cumparat cu 2 luni inainte de casatorie, acum este o alta locuinta. Cu multe imbunatatiri, extinsa. Pentru aceste imbunatatiri am cerut partaj. Dar prima infatisare este abia in noiembrie 2010. Am fost obligate prin comportamentul sau agresiv fizic si psihic sa plecam. Copiii erau terorizati, si la sfatului avocatei am plecat. Dar dupa 30 de minute de la plecarea noastra a schimbat yala. Acum refuza sa plateasca si pensia alimentara.
puteti depune plangere pt abandon de familie, daca nu a platit de 2 luni pensie.