Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire pierduta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire pierduta

buna ziua
trebuie sa explic in citeva cuvinte situatia mea
Am plecat legal din tara in Mai 15, 1989 ,tata a murit in 22 August 1989 ( stiam ca este foarte bolnav)La succesiune familia( frati surori) m-au dat cu domiciliul necunoscut cu toate ca am fost in legatura permanenta cu ei sa stiu situatia tatalui nostru. (pe parcusul anilor am fost in tara regulat intnliri cu frati, surori cadouri si multe altele telefoane saptaminal si multe altele)
Toti au cedat in favoarea mamei
acum
mama a murit in iulie 2006 cheltuelile de imormintare au fost facute de mine
Abia acum am aflat ca fratii mei au un contract de intretinere facut in timpul vietii mamei
nu benificez din mostenirea parintilor nimic
vreu sa inaitez o actiune pentru fals, rea vointa si mincinoasa
ce drepturi am unde sa ma adresez?
va mulumesc
elena

Depinde de clauzele contractului de intretinre. Daca acesta cuprindea si obliatia de imormantare, obliatie ce nu a fost respectata, puteti solicita rezolutiunea contractului.
Increcati o plingere penala pentru inselaciune.Cit priveste pe latura civila dat fiind caracterul intiutu pwersonae al contractului nu puteti ptomova actiune de anulare a actului, iar cheltuuielile de inmormintare nu le mai pouteti solicita de la cei obligati trecind mai mult de trei ani
buna ziua.
speta dvs. este destul de complicata . puteti incerca sa faceti o plangere penala impotriva fratilor, pt. marturie mincinoasa si fals in declaratii .