Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incetarea raporturilor de serviciu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incetarea raporturilor de serviciu

Buna ziua,
Ma numesc Tobosaru Ion Florin si sunt functionar public intr-o primarie si doresc incetarea raportului de munca. Cum trebuie sa procedez, ce articol trerbuie sa invoc din Legea 188/1999 si care este perioada de preaviz.
Va multumesc anticipat,
Art. 97 lit. b din legea 188/1999-prin acordul partilor, fara preaviz, sau art. 97 lit. e din legea 188/1999, prin demisie, cu preaviz de 30 de zile (art. 99 alin. 3 din aceeasi lege).
Legea republicata in care numarul articolelor nu mai corespund: [ link extern ]

SECŢIUNEA a 3-a
Încetarea raportului de serviciu
ART. 84
(1) Încetarea raporturilor de serviciu ale funcţionarilor publici are loc în următoarele condiţii:
a) de drept;
b) prin acordul părţilor, consemnat în scris;
c) prin eliberare din funcţia publică;
d) prin destituire din funcţia publică;
e) prin demisie.
(6) Funcţionarul public poate să comunice încetarea raporturilor de serviciu prin demisie, notificată în scris conducătorului autorităţii sau instituţiei publice. Demisia nu trebuie motivată şi produce efecte după 30 de zile calendaristice de la înregistrare.
L.C.

:ok: pentru corectare
:bow:
Laura Ciobeica, moderator
Laura Ciobeica a scris:

Legea republicata in care numarul articolelor nu mai corespund: [ link extern ]

SECŢIUNEA a 3-a
Încetarea raportului de serviciu
ART. 84
(1) Încetarea raporturilor de serviciu ale funcţionarilor publici are loc în următoarele condiţii:
a) de drept;
b) prin acordul părţilor, consemnat în scris;
c) prin eliberare din funcţia publică;
d) prin destituire din funcţia publică;
e) prin demisie.
(6) Funcţionarul public poate să comunice încetarea raporturilor de serviciu prin demisie, notificată în scris conducătorului autorităţii sau instituţiei publice. Demisia nu trebuie motivată şi produce efecte după 30 de zile calendaristice de la înregistrare.
L.C.

LEGE Nr. 188 din 8 decembrie 1999 *** Republicată
privind Statutul funcţionarilor publici

Text în vigoare începând cu data de 1 aprilie 2010
REALIZATOR: XXXXXXXX

Text actualizat prin produsul informatic legislativ XXXXX în baza actelor normative modificatoare, publicate în Monitorul Oficial al României, Partea I, până la 29 martie 2010.
Nu mai postez articolele.... dar, ramane Art. 97 lit. b din legea 188/1999-prin acordul partilor, fara preaviz, sau art. 97 lit. e din legea 188/1999, prin demisie, cu preaviz de 30 de zile (art. 99 alin. 3 din aceeasi lege). , asa cum a scris userul @Kyandra. :)