Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul salariu compensatoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul salariu compensatoriu

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti si mie cum se calculeaza salariul compensatoriu si concediul medical, daca am apucat sa lucrez la firma doar o luna, iar inainte am fost in somaj.

Va multumesc
calculul concediului medical se face pe baza veniturilor din ultimele 6luni (salar /somaj) iar salariul compensatoriu se plateste conform ccm
am inteles ca nu s-ar tine cont de lunile in care s-a luat somaj si ca se iau in calcul doar lunile in care s-a primit salariu. stiti cumva unde este precizat acest lucru in lege? in cazul mentionat de dvs, valoarea concediului medical scade dramatic.

va multumesc