Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia de invaliditate - stagiu?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia de invaliditate - stagiu?

am fost cadru militar din 90 pana in 2006 .Sunt pensionat pe caz de boala perioada pensionarii se calculeaza la vechime in momentul inplinirii varstei limite de pensionare??
Da, perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate este perioada asimilata stagiului de cotizare si va fi avuta in vedere la stabilirea stagiului de cotizare in vederea acordarii pensiei pentru limita de varsta.
La stabilirea stagiului de cotizare pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta se au in vedere perioadele in care asiguratul a beneficiat de pensie de invaliditate .