Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurarea de viata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurarea de viata

Sotul meu a avut o asigurare de viata care a expirat pe 23 septembrie 2009. In luna august a descoperit o tumoare cervicala care s-a dovedit a fi cancer si i-a fost fatala in 10 luni de zile.Oare mai pot sa cer despagubiri? Singura dovada ar fi o tomografie,operatia si tratamentul au avut loc ulterior datei de 23 septembrie 2009.
Riscurile sunt acoperite doar pe durata contractului,nu se acorda despagubire pentru evenimentul petrecut dupa data de 23 septembrie.
Imi pare rau.
Fiind vorba despre o asigurare de viata ajunsa la maturitate in 23 sept. rezulta ca ati incasat valoarea contului inca de la acea data, cand contractul a expirat.Ce alta despagubire mai puteti solicita?Daca in luna august,pana la maturitatea politei(23.09), au existat cheltuieli medicale pentru interventii chirurgicale grave, avand platita/atasata clauza speciala de acoperire a acestui risc special, s-ar fi putut solicita indemnizatia stabilita prin clauza.Idem pentru indemnizatia de spitalizare.
nucu$, utilizator
nucu$ a scris:

Fiind vorba despre o asigurare de viata ajunsa la maturitate in 23 sept. rezulta ca ati incasat valoarea contului inca de la acea data, cand contractul a expirat.Ce alta despagubire mai puteti solicita?Daca in luna august,pana la maturitatea politei(23.09), au existat cheltuieli medicale pentru interventii chirurgicale grave, avand platita/atasata clauza speciala de acoperire a acestui risc special, s-ar fi putut solicita indemnizatia stabilita prin clauza.Idem pentru indemnizatia de spitalizare.

Scuzati-ma,nu ajunsese la maturitate. 23 septembrie era data cand trebuia platita pt anul urmator....N-am incasat nimic....
Inseamna ca a fost o mare eroare, daca din august ati cunoscut primejdia si la data scadenta pentru plata primei (anuala probabil) 23 sept. , nu ati mai platit, polita fiind suspendata o perioada de gratie(vedeti in contract cat) urmand rezilierea pentru neplata.Singura posibilitate este de a solicita lichidarea/rascumpararea contului, in cazul in care exista und sold ,functie de tipul de asigurare de viata.(cu acumulare de capital/cu componenta investitionala,etc)
nucu$, utilizator
Daca a fost vorba de o polita complementara pt un credit bancar , cei de la banca v-ar fi somat pana acum sa platiti ratele de asigurare. Inseamna ca este voba de o asigurare facultativa de viata probabil cu capitalizare , pe care o puteti rascumpara conform conditiilor din polita. Mergeti la asigurator si vedeti despre ce este vorba si pe urma se mai poate discuta.