Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salariu

Buna ziua ,
Sotul meu a lucrat la o firma timp de 2 saptamani ,dar nu a fost platit. A anuntat angajatorul ca nu mai merge la munca si si-a scris demisia dupa o sapt. Cand si-a cerut actele si bani inapoi cei de acolo i-au zis sa se multumeasca fara bani ca se putea si mai rau.
E ok?
Pot sa depun plangere la protectia munci?
Toata treaba sa intamplat in decembrie si de atunci nu am primit nici actele nici bani.
Va multumesc!!
puteti sesiza ITM-ul cu problema dv. concomitent cu formularea unei actiuni in justitie pentru recuperarea drepturilor salariale cuvenite si neachitate.
Faceti sesizare la Inspectoratul Teritorial de Munca. Raspunsul dat de fostul angajator este total inacceptabil. Puteti sa-l actionati si in instanta pentru salariul neplatit si pentru restituirea documentelor.
Din moment ce si-a scris demisia se intelege ca a semnat contractul individual de munca… Ce acte doreste sa ii fie inapoiate? La baza intocmirii dosarului de angajare sunt copiile actelor: diploma studii, carte de identitate etc) si acestea sunt “predate” la Institutul Teritorial de Munca (ITM) – tot acolo este si carnetul de munca (daca nu e unul dintre acei angajatori care au dreptul sa completeze carnete de munca).

Angajatorul este obligat sa ii inapoieze actele – daca este vorba despre originale…

Cat despre bani… Demisia implica anumite obligatii din partea angajatului atunci cand angajatorul isi respecta obligatiile asumate prin contract.
Ziceti ca nu s-a mai dus la munca si l-a anuntat pe angajator… In mod corect – cf legii – ar fi urmat o perioada de preaviz (timp in care ar fi lucrat 4 ore)… Apoi, demisia a scris-o dupa o saptamana… Astfel stand lucrurile angajatorul poate refuza plata celor doua saptamani pe motiv ca a fost pus in dificultate (in ceea ce priveste activitatea societatii = pierdere de timp = pierdere de bani) din cauza razgandirii bruste a sotului dv…

Puteti sesiza ITM cu privire la refuzul angajatorului de a plati pt cele doua saptamani dar… angajatorul poate “riposta” prin a contesta o eventuala amenda de la ITM si se va ajunge in instanta… unde va fi chemat si sotul dv.

In privinta actelor – daca sunt in original – puteti sesiza linistita ITM… pt ca angajatorul e obligat sa le inapoieze… Dar, poate, refuza acest lucru deoarece a incheiat contractul de munca pe motiv de absente nemotivate si doreste sa indeplineasca procedura cercetarii disciplinare iar sotul dv nu doreste sa se prezinte pt a semna “rezultatul cercetarii” si, eventual, sa obiecteze impotriva masurii…

Daca este vorba despre carnetul de munca sotul dv il poate solicita direct la ITM (daca societatea este dintre cele care nu au dreptul sa completeze) – conditia pt a-l primi este ca acesta sa fie incheiat adica, angajatorul sa fi depus demisia sotului la ITM pt incetarea contractului de munca.
frumusica_andrea a scris:

Buna ziua ,
Sotul meu a lucrat la o firma timp de 2 saptamani ,dar nu a fost platit. A anuntat angajatorul ca nu mai merge la munca si si-a scris demisia dupa o sapt. Cand si-a cerut actele si bani inapoi cei de acolo i-au zis sa se multumeasca fara bani ca se putea si mai rau.
E ok?
Pot sa depun plangere la protectia munci?
Toata treaba sa intamplat in decembrie si de atunci nu am primit nici actele nici bani.
Va multumesc!!

Pentru neplata salariului se poate adresa ITM-ului si/sau instantei de judecata (Tribunalul in a carui raza are domiciliu).
trope_doi a scris:

Ziceti ca nu s-a mai dus la munca si l-a anuntat pe angajator… In mod corect – cf legii – ar fi urmat o perioada de preaviz (timp in care ar fi lucrat 4 ore)… Apoi, demisia a scris-o dupa o saptamana… Astfel stand lucrurile angajatorul poate refuza plata celor doua saptamani pe motiv ca a fost pus in dificultate (in ceea ce priveste activitatea societatii = pierdere de timp = pierdere de bani) din cauza razgandirii bruste a sotului dv…

Intrucat persoana respectiva a luat decizia de a inceta raporturile de munca cu angajatorul in timpul perioadei de proba nu mai era nevoie sa respecte perioada de preaviz {art 31, alin 4(1) din Codul muncii} . Indiferent ce probleme ar fi creat angajatorului faptul ca salariatul s-a razgandit angajatorul are obligatia de a-i plati salariul pentru zilele efectiv lucrate.
Salariatul lucreaza doar 4 ore pe zi in perioada de preaviz doar daca preavizul i-a fost dat de angajator pentru ca salariatul sa-si poata cauta de lucru in celelalte ore in care nu lucreaza, in schimb in cazul in care contractul inceteaza din initiativa salariatului in perioada preavizului se lucreaza cate 8 ore, presupunanad ca a fost un contract cu norma intreaga---oricum, asa cum am mai precizat, in cazul de fata nu este necesar preavizul.