avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale nume societate.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

nume societate.

buna ziua.
exista vreun ghig al modalitatii de alegere a numelui unei companii ? de exemplu: special4you ar putea fi acceptat ? ar exista vreo problema daca exista o cifra intre 2 cuvinte ? sau daca as specifica: special 4 you ar fi bine ?
as vrea sa ma duc sa rezerv o denumire de societate dar nu as dori sa dau cererea si sa platesc si dupa o ora sa-mi spuna ca raspuns ca nu se poate.

va multumesc,
miruna.
Cel mai recent răspuns: OANA GORAN , Consilier juridic 20:44, 10 Iunie 2007
Nu inteleg cum ai infiintat 3 firme si nu stii care sunt regulile privind denumirea societatilor? Sau macar unde sa te interesezi?...
Vad ca esti din Bucuresti si probabil ca acele firme le-ai infiintat aici, nu? Asta ar fi prezumtia cea mai indreptatita... Atunci stii ca la Reg Com unde depui cererea privind rezervarea de nume (caci nu rezervi o societate, ci un nume) gasesti cele mai ample indrumari.

Nu stau sa caut legea, dar din practica iti spun cateva lucruri: rezervarea denumirii costa relativ putin, cativa zeci de lei. Putin in comparatie cu ce costuri are restul infiintarii firmei. In acesti bani este cuprinsa verificarea a maxim 3 denumiri. Daca alegi denumirile cu cap, sansele sunt mici sa nu gasesti una care sa nu fie rezervata. Sfaturi in acest sens: spatiile nu conteaza, ele nu sunt considerate elemente de diferentiere intre denumiri. (Prin urmare, specially4you sau specially 4 you este acelasi lucru.) Elementele de diferentiere sunt de minim 4 caractere intre 2 denumiri. Nu stiu sa conteze limba in care este denumirea, am rezervat denumiri numai in engleza. Este bine sa se evite termenii comuni, des intalniti, de genul: impex, com, trade, shop etc. (In acest sens, la biroul de depuneri cereri rezervare denumire gasiti o lista cu cele mai comune cuvinte folosite; acestea nu constituie elemente de diferentiere fata de alte denumiri, adica intre xxx S.R.L. si xxx trade S.R.L. nu este nici o diferenta, desi a doua denumire are 5 caractere in plus. Lista se poate duplica la xerox pentru cei interesati sa o aiba.) Adaugati un element personalizant, un cuvant inventat, rar folosit, cat mai original; asta creste considerabil sansele de a nu mai gasi o alta firma cu aceeasi denumire.

Sper sa va ajute.
Cum spuneam, am un amic care lucreaza la RC. Sustine ca daca nu toate registrele respecta legea, asta e problema lor. Conform Legii nr. 26/1990 privind RC - firmele se scriu in primul rand, in limba romana. In practica, nu se intampla asa.
poti infiinta o firma cu orice nume vrei, bine fara cuvinte obscene........
nu este obligatoriu sa fie nume romanesti.
in plus, pe site-ul onrc. ro gasesti o lista cu denumiri date si te poti ghida astfel incat sa nu alegi un nume care exista si sa-ti fie respinsa rezervarea de denumire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare nume Din motive personale, ma aflu in situatia imposibilitatea mentinerii numelui firmei pe care o detin (S.R.L). Nevoia schimbarii decurge in special la nivelul de ... (vezi toată discuția)
Dilema? stanbogdan23 stanbogdan23 Buna ziua ,va rog frumos ajutati-ma si pe mine un un raspuns elogvent la urmatoarea intrebare. Vreau sa infiintez o firma de paza si protectie cu ... (vezi toată discuția)
Persoana fizica autorizata are dreptul sa foloseasca o sigla simo flores simo flores Intrebarea mea ar fi daca o persoana fizica autorizata poate folosi o sigla si care ar fi demersurile pe care trebuie sa le faca .Va multumesc! (vezi toată discuția)